LotniczyTransport

Po 3 latach izolacji Chiny otwierają granice zrywając z polityką zero-covid

Chiny otwierają granice po trzech latach izolacji. Zniesiono najważniejszy filar polityki zero-covid. Pekin zadecydował o tym kroku w związku z nadchodzącymi obchodami Chińskiego Nowego Roku. 

Chiny otwierają granice po trzech latach izolacji

Władze Chińskiej Republiki Ludowej zniosły obostrzenia utrzymujące się od trzech lat na granicach. Po zmianach podróżni, którzy przybywają do Chin połączeniami lotniczymi, morskimi czy transportem lądowym, nie będą zobligowani do odbycia kwarantanny.

Obowiązek kwarantanny po przekroczeniu granicy był utrzymywanym od trzech lat obowiązkiem i ostatnim punktem polityki zero-covid. Pekin otworzył przejścia z Hongkongiem, co spotkało się z dużym entuzjazmem. Obecnie do 50 tys. mieszkańców Hongkongu każdego dnia będzie mogło przekraczać granicę w trzech lądowych punktach, kolejne 100 tys. dziennie będzie mogło przekroczyć granicę morską lub powietrzną.

Zobacz także: PLL LOT chcą przywrócić połączenia do Chin od marca

Jak podała agencja Reutera, w niedzielę 8 stycznia chińskie władze rozpoczęły wydawanie pozwoleń na pobyt dla cudzoziemców. Wciąż niejasne jest, kiedy do państwa wpuszczani będą turyści. Jak przekazano, obecnie granice będą otwarte dla podróży w celach biznesowych lub rodzinnych. Ma to istotne znacznie szczególnie w perspektywie nadchodzącego Chińskiego Nowego Roku. Święto państwowe będzie pierwszym od trzech lat bez ograniczeń w podróżowaniu krajowym. Wielu obywateli ChRL po raz pierwszy od 2019 roku może zobaczyć na żywo swoich bliskich.

Zobacz także: Branża technologiczna w poważnym kryzysie. Tysiące osób traci pracę

Polityka zero-covid znacznie hamowała rozwój gospodarki

Obowiązujące przepisy utrzymywały niemal całe chińskie społeczeństwo w izolacji. Jednocześnie hamowały gospodarkę, więc zmiana regulacji jest sporą nadzieją dla inwestorów. Według szacunków natężenie podróży zagranicznej obywateli Chin nie wróci szybko do przedpandemicznej sytuacji z uwagi na ograniczoną liczbę lotów.

Jak przekazało Ministerstwo Transportu, w ciągu najbliższych 40 dni spodziewa się ponad 2 miliardów podróży pasażerskich. Oznacza to wzrost o 99,5% r/r oraz osiągniecie pułapu 70,3% podróżnych z roku 2019.

Zniesienie przepisów nie oznacza jednak końca pandemii w Chinach. Obecnie kraj mierzy się z kolejną falą zachorowań.

Port w Hamburgu trafi w ręce Chin? COSCO przejmuje udziały!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button