PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuMagazyny

Chiński gigant również inwestuje w Turcji. Nowy obiekt niedaleko Ankary

Alibaba chce zwiększyć swoją obecność Europie i na Bliskim Wschodzie. W tym celu postawiono na rozwój obiektów logistycznych oraz infrastruktury chmurowej. Alibaba inwestuje w Turcji dzięki niskim kosztom pracy. 

Alibaba inwestuje w Turcji – duże ambicje

Chiński gigant e-commerce, Alibaba planuje budowę centrum logistycznego w Turcji. Obiekt ma stanąć w pobliżu Ankary. Jako potencjalną lokalizację wskazano miasto Temelli. Inwestycja ma mieć wartość nawet 1 mld USD. Przedstawiciele Alibaby wskazują szczególnie na duży zasób siły roboczej.

Zobacz także: Najbardziej ruchliwe lotniska cargo w Polsce. Oto krajowe TOP 5!

Plan inwestycyjny ma objąć hub logistyczny na lotnisku w Stambule oraz centrum danych poza Ankarą w Temelli. Szczegóły dotyczące inwestycji wciąż nie zostały ujawnione. Tylko w 2022 roku chiński gigant uruchomił centra logistyczne w Bangkoku, we Frankfurcie i Tokio. Obecnie Alibaba Cloud obsługuje sieć 28 regionów chmury i 86 stref dostępności na całym świecie.

Chiński gigant kierunkuje swój rozwój na technologię chmurową

Agencja Reutera zacytowała turecką gazetę lokalną Sabah, na której łamach poinformowano, że Alibaba chce zwiększyć swoją obecność na w Europie i na Bliskim Wschodzie, a Turcja ma stać się silną bazą produkcyjną i wesprzeć handel elektroniczny oraz stać się częścią łańcucha dostaw firmy w regionie. Nacisk ma być kładziony głównie na rozwój handlu i jednostek opartych na chmurze, co ma zwiększyć przychody firmy. Planowane inwestycje mają zasięg długoterminowy.

Zobacz także: Sektor nieruchomości w Chinach: władze próbują zapobiec kryzysowi

Turcja staje się atrakcyjnym rynkiem dla inwestycji. Niedawno głośno było o korporacji Amazon, która otworzyła obiekt logistyczny wspierający dystrybucję. Była to tym samym pierwsza tak znacząca inwestycja amerykańskiej firmy w tej części świata. W obiekt znajdujący się w Stambule zainwestowano 100 milionów dolarów.

Turcja od miesięcy konsekwentnie obniża stopy procentowe pomimo rekordowej inflacji wynoszącej już ponad 80% r/r. Nawet pomimo specyficznej polityki monetarnej obecne prognozy gospodarcze zwłaszcza autorstwa OECD wyglądają dość obiecująco (Więcej: Turecka gospodarka z dużą inflacją i olbrzymim wzrostem).

Po 3 latach izolacji Chiny otwierają granice zrywając z polityką zero-covid

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button