Magazyny

W Poznaniu powstanie hub logistyczny. Rynek magazynowy rośnie pomimo obaw

Nowy hub logistyczny w Poznaniu powstaje w zachodniej części miasta. Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej nieruchomości komercyjne zyskują na znaczeniu w Wielkopolsce i na Górnym Śląsku. 

W Poznaniu powstanie nowy hub logistyczny

Nowy obiekt ma składać się z pięciu hal o łącznej powierzchni 265 tys. mkw. Prace przy budowie pierwszego magazynu rozpoczną się w lipcu tego roku. Zgodnie z szacunkami dewelopera zostanie oddany do użytku w III kwartale przyszłego roku. Będzie to nie tylko pierwszy, ale również największy obiekt magazynowy stanowiący część inwestycji. Budynek będzie miał ok. 134 tys. mkw. Jak przekazano, kolejne budynki będą miały odpowiednio: 30 tys. mkw, 48 tys., 46 tys. oraz blisko 6 tys. Aktualnie deweloper LCube kompletuje niezbędne dokumenty do rozpoczęcia budowy.

Zobacz także: DHL Supply Chain buduje centrum dystrybucyjne w Gorzowie Wielkopolskim

Michał Stachura, członek zarządu i dyrektor finansowy LCube cytowany przez ISB News przekazał, że Logistic Park Poznań jest największym, jak dotąd, projektem dewelopera. Hub ma być magazynem ostatniej mili dla lokalnego rynku. Inwestor prognozuje, że szczególne zainteresowanie inwestycją wykaże e-commerce. Zgodnie z zapowiedziami, rozpoczęły się rozmowy dotyczące komercjalizacji obiektu.

Zobacz także: Indeks postępu społecznego. Wielka Brytania odnotowała spadek, USA są w stagnacji

Rynek magazynowy w Poznaniu – wzrost pomimo obaw

Wyniki dotyczące polskiego rynku nieruchomości wciąż zaskakują pomimo gorszych warunków geopolitycznych. Popyt w III kwartale 2022 roku wyniósł 1,6 mln mkw. (+11% r/r), co wskazuje, że firmy wciąż są zainteresowanie akwizycją nowych powierzchni do rozwoju. Jak podaje firma AXI IMMO, w III kwartale minionego roku dodano 1,05 mln mkw. (+59% r/r). Pod koniec roku najwięcej rozpoczętych projektów było w regionie Górnego Śląska (700 tys. mkw.), Warszawy (621 tys. mkw.) oraz Polski Centralnej i Polski Zachodniej po ponad 520 tys. mkw. Pomimo dominującej roli stolicy, na znaczeniu zyskują zachodnie regiony Polski, zorientowane na współpracę międzynarodową. Oprócz Górnego Śląsku szczególną aktywność obserwuje się w Poznaniu, gdzie przybywa nowoczesnych obiektów logistycznych.

Jak widać na poniższej grafice, w Polsce na znaczeniu zyskują obiekty certyfikowane. Staje się to powoli standardem w tej części Europy.

PLGBC

Na rynku najwięcej udziału mają certyfikaty BREEAM, na które decyduje się najwięcej inwestorów. Mniej popularne są LEED, HQE, DGNB, WEEL oraz GBS.

PLGBC

Renata Osiecka, Partner Zarządzająca, AXI IMMO, powiedziała:

Pod względem popytowym duże znaczenie dla rynku magazynowego będzie miała struktura zawieranych transakcji w ostatnim kwartale 2022 r., która niejako wskaże, jaką strategie na kolejne miesiące przyjmą najemcy. Z kolei po stronie podaży zwiększone wymagania związane z finansowaniem nowych projektów mogą zapowiadać wstrzymanie części z planowanych inwestycji, przy czym na rynku zawsze znajdą się deweloperzy upatrujący w tej sytuacji szansy. Klienci reprezentujący najbardziej dojrzałe branże i sektory, nie powinni obawiać się o rozwój i brak powierzchni. W ich przypadku deweloperzy z pewnością znajdą rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkie strony. 

Ekspertka dodała także, że podobnej polityki należy oczekiwać w zakresie stawek czynszów, które w 2023 roku powinny się ustabilizować. Co więcej, nawet pomimo rosnących kosztów, Polska wciąż pozostanie konkurencyjna względem Zachodu.

Zmiany klimatu a bezpieczeństwo obiektów wielkopowierzchniowych

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button