Info z rynku

Polska zajęła 6. miejsce w rankingu Manufacturing Risk Index. Jesteśmy atrakcyjnym rynkiem logistycznym

Polska zajęła wysokie, szóste miejsce w rankingu Manufacturing Risk Index. Zdaniem ekspertów jesteśmy szybko rozwijającym się rynkiem z dobrym zapleczem logistycznym. 

Manufacturing Risk Index – wysokie miejsce Polski

Firma doradcza Cushman & Wakefield opublikowała raport dotyczący rozwoju sektora przemysłowo-produkcyjnego. Zawarto w nim ranking Manufacturing Risk Index (MRI), który uwzględnia najistotniejsze czynniki z perspektywy lokowania produkcji. Analizie poddano 45 państw.

Według rankingu Polska wyprzedziła Czechy, które w 2021 roku zajęły pozycję lidera. W tegorocznej edycji zajęliśmy miejsce naszego południowego sąsiada głównie z uwagi na niższe koszty pracy oraz energii elektrycznej.

Każdy kraj był oceniany przede wszystkim pod kątem trzech czynników: warunków (środowisko biznesowe, dostępność pracowników oraz dostęp do rynków zbytu), kosztów (koszty operacyjne zawierające pracy, energii elektrycznej i nieruchomości) i ryzyka (polityczne, środowiskowe i ekonomiczne). W Polsce w 2021 roku bezpośrednie inwestycje, według OECD, były rekordowe i wyniosły 24.8 mld USD w ramach 450 nowych zagranicznych projektów.

Zobacz także: Chińczycy zbudowali jeden z największych kontenerowców na świecie!

Damian Kołata, Partner, Head of Industrial & Logistics Agency, Cushman & Wakefield przyznał:

Pozycja Polski, jako najbardziej atrakcyjnego dla rynku produkcyjnego kraju EMEA jest kolejnym potwierdzeniem dobrych perspektyw, pomimo wymagających kolejnych miesięcy. Wykwalifikowani i rzetelni pracownicy, dostęp do doskonałej infrastruktury logistycznej, doskonałe otoczenie biznesowe, a także stosunkowo niskie ryzyka ekonomiczne i energetyczne, a także atrakcyjne koszty budowy i jedne z najniższych w regionie koszty mediów czynią nasz kraj idealną lokalizacją dla działalności produkcyjno-przemysłowej.

Zobacz także: Prognozy wzrostu wynagrodzeń. Dlaczego często są nietrafione?

Z czego wynika pozycja Polski?

Dodaje, że o wysokiej pozycji Polski przesądziły inne wyniki badań C&W, które pokazały, że typowa operacja logistyczna prowadzona w średniej wielkości magazynie o powierzchni 10 000 mkw, generuje o ponad 1/3 mniej koszów (34%), niż w Czechach i aż o 2/3 mniej (62%) niż w Niemczech. Na tle innych państw Europy wyróżniamy się również stosunkowo niskimi stawkami najmu. W sub-rankingu kosztów Polska zajęła natomiast 12. miejsce wśród uwzględnionych krajów, przy czym pierwsze siedem na osiem pozycji zajęły państwa azjatyckie. Pod względem ryzyka inwestowania Polska została sklasyfikowana na miejscu 8.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęły Chiny, które wciąż znacząco wyróżniają się niskimi kosztami pracy.

To wysoka pozycja Polski, biorąc pod uwagę, że poddano analizie 45 państw w regionie EMEA, obu Amerykach oraz regionie Azji, Australii i Oceanii.

Amerykański przewoźnik oferuje darmowe loty za adopcję kotków

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button