LotniczyTransport
Gorące newsy

[TYLKO U NAS] Wiemy, kto zostanie prezesem PLL LOT! To były wiceprezes KGHM!

Nasze źródła z kręgów rządowych donoszą, kto zostanie nowym prezesem PLL LOT

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Rady Nadzorcze Polskich Linii Lotniczych LOT i Polskiej Grupy Lotniczej odwołały Rafała Milczarskiego z funkcji prezesa obu spółek. Nasze źródła z kręgów rządowych donoszą, że nowym prezesem PLL LOT ma zostać Andrzej Kensbok. Kim jest Andrzej Kensbok i czy sprawdzi się jako nowy prezes PLL LOT?

Andrzej Kensbok – nowy Prezes PLL LOT?

21 grudnia Rady Nadzorcze PLL LOT i PGL odwołały Rafała Milczarskiego z funkcji prezesa zarządu obu spółek. Milczarski zasiadał na stanowisku prezesa PLL LOT od stycznia 2016 r., a szefem Polskiej Grupy Lotniczej był od stycznia 2018 r. Do czasu wyłonienia nowych prezesów, do pełnienia funkcji prezesa PLL LOT została oddelegowana przewodnicząca Katarzyna Lewandowska, natomiast w PGL przewodnicząca Elżbieta Bugaj.

Okazuje się jednak, że wybór nowego prezesa PLL LOT nie potrwa długo, a nasze źródła z kręgów rządowych już wskazują potencjalnego kandydata. Jak donoszą nasi informatorzy, nowym prezesem PLL LOT ma zostać Andrzej Kensbok, były wiceprezes Zarządu ds. Finansowych w KGHM Polska Miedź S.A. Czy Andrzej Kensbok, jako nowy prezes PLL LOT, będzie posiadał odpowiednie doświadczenie do pełnienia tej funkcji?

Kensbok jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra filozofii i fizyki teoretycznej. Ukończył również studia MBA w INSEAD Business School, specjalizując się w zarządzaniu kosztami i przeprojektowywaniu procesów biznesowych. Od 1989 roku przez 24 lata pełnił funkcje kierownicze i dyrektorskie w przedsiębiorstwach z branży przemysłowej.

Czytaj też: PLL LOT wprowadzają zmiany w rezerwacji biletów lotniczych

Doświadczenie nowego prezesa PLL LOT

Od 2015 roku zasiadał w radzie nadzorczej i był pełnomocnikiem zarządu ds. restrukturyzacji spółek „Masfrost”, a latach 2017 – 2019 był wiceprezesem zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, gdzie odpowiadał za pion finansów, nadzoru właścicielskiego i transakcji kapitałowych. Z kolei od 2018 roku jest przewodniczącym Rady Nadzorczej PKP S.A., a w lutym 2020 roku Kensbok został Prezesem Zarządu w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, gdzie odpowiadał między innymi za konsolidację grupy wokół kluczowych technologii. Wcześniej był związany z KGHM Polska Miedź S.A., gdzie pracował jako dyrektor naczelny ds. projektów strategicznych firmy oraz pełnił funkcję President & CEO w KGHM INTERNATIONAL LTD w Kanadzie.

Na początku grudnia Andrzej Kensbok został odwołany z funkcji wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych w KGHM Polska Miedź S.A. Według mediów ma to być dowód na rosnącą pozycję Tomasza Zdzikota, nowego prezesa KGHM, powołanego na to stanowisko w listopadzie. Kensbok, który został powołany do składu zarządu pod koniec marca 2021 r., miał być bliskim współpracownikiem poprzedniego prezesa KGHM Marcina Chludzińskiego. Czy teraz Andrzej Kensbok sprawdzi się jako nowy prezes PLL LOT?

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

PLL LOT chce odszkodowanie od Boeinga! Sprawa jest w sądzie

Polecane artykuły

3 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button