KolejowyTransport
Gorące newsy

PKP Intercity wyda krocie na nowy system sprzedaży biletów

Z opisu nowego systemu wynika, że e-IC 2.0 nie będzie w żaden sposób rewolucyjny...

PKP Intercity poinformowało, że w przyszłym roku wprowadzi nowy system sprzedaży biletów. Na możliwość z korzystania z pełnej funkcjonalności systemu podróżni muszą jednak poczekać do końca 2024 roku. Wykonawcą nowego systemu będzie PKP Informatyka, a łączna wartość wszystkich podpisanych umów na budowę i utrzymanie systemu przekracza 143 mln zł brutto.

PKP Intercity wprowadzi nowy system sprzedaży biletów

PKP Intercity poinformowało, że nowy system sprzedaży biletów e-IC 2.0 będzie dostępny dla pasażerów pod koniec przyszłego roku. Ze względu na złożoność i strategiczne znaczenie systemu, jego wdrożenie podzielone jest na etapy. Pierwszy z nich zostanie zrealizowany zgodnie z planem we wrześniu przyszłego roku, a kolejne będą sukcesywnie wprowadzane. Na możliwość z korzystania z pełnej funkcjonalności systemu podróżni muszą jednak poczekać do końca 2024 roku.

Rozwój polskiej kolei, którego jesteśmy świadkami w ostatnich kilku latach, jest widoczny gołym okiem. To nowoczesny tabor, odnowione dworce, zmodernizowane linie kolejowe. Co równie ważne z perspektywy pasażera, to także coraz wyższa jakość obsługi, która wdrażana jest w ramach strategii rozwoju PKP Intercity. Najlepszym tego przykładem są podpisane dzisiaj umowy, dzięki którym bilety na połączenia przewoźnika będą dostępne w nowoczesnym systemie, co jeszcze bardziej ułatwi podróżowanie koleją. To kolejny krok na drodze do naszego celu, jakim jest kolej komfortowa, bezpieczna, przewidywalna, dostępna i ekologiczna – powiedział Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Misterstwie Infrastruktury.

PKP Intercity
PKP Intercity

Co zaoferuje podróżnym nowy system e-IC 2.0? Przede wszystkim nowy wygląd i sposób robienia zakupów. Zostaną dodane nowe funkcje, takie jak wyszukiwanie połączenia umożliwiającego planowanie podróży „tam i z powrotem”, tworzenie profili zakupowych (w których można wpisać ulubione lub najczęstsze połączenia) czy możliwość dodania biletu do kalendarza. PKP Intercity przekazało, że nowy system sprzedaży biletów wybierze i zaproponuje pasażerom najlepszą ofertę, z której mogą skorzystać, gdy spełnią warunki taryfy oferty. Po ustaleniu wieku pasażera platforma zaoferuje zniżki dla danej grupy wiekowej. Nie brzmi zbyt rewolucyjnie? I słusznie, bo nie jest.

PKP Intercity
PKP Intercity

Czytaj też: Koleje Czeskie oferują automatyczny zwrot pieniędzy za opóźnienia

Rewolucji raczej nie będzie…

Dodatkowo, podobnie jak w obecnym systemie, będzie można zakupić bilet bez konieczności zakładania konta. System będzie też oferować możliwość zakupu biletów okresowych, dokonywania rezerwacji na nie oraz na przejazdy realizowane z wykorzystaniem Kart Intercity. W ramach jednej transakcji będzie można zakupić bilet z dwiema przesiadkami. W kolejnych etapach Intercity wprowadzi możliwość zakupów biletów międzynarodowych oraz tych w ramach oferty Interrail czy Wspólny Bilet.

Podpisanie umów na e-IC 2.0 oraz Centralny System Sprzedaży to największa inwestycja informatyczna w ponad 20-letniej historii PKP Intercity. Wierzę, że system sprzedaży internetowej e-IC 2.0 stanie się ulubionym miejscem podróżnych do zakupu biletów, w przypadku korzystania z przeglądarki internetowej. e-IC 2.0 zaoferuje nowy, przejrzysty układ graficzny i ścieżkę zakupową, zwiększy się to, co w obecnych czasach jest uznawane za najważniejsze, czyli tzw. user-experience. Zdajemy sobie sprawę, że pasażerowie będą kupować bilety na intercity.pl, jeśli udostępniony system sprzedaży internetowej będzie intuicyjny w obsłudze, stabilny i szybki. W ramach realizacji naszej strategii inwestycji i rozwoju kładziemy bardzo duży nacisk na cyfryzację. Podpisanie umów na nowy system sprzedaży oraz e-IC 2.0 jest zwieńczeniem tegorocznych działań spółki w zakresie wprowadzenia dynamicznego systemu sprzedaży we wszystkich kategoriach pociągów oraz ujednoliconych warunków handlowych. Możemy śmiało powiedzieć, że nasza sprzedaż jest dostosowana do obecnych realiów rynkowych – mówi Tomasz Gontarz, Członek Zarządu PKP Intercity.

PKP Intercity
PKP Intercity

Przypomnijmy, że PKP Intercity uruchomiło internetową sprzedaż biletów w systemie e-IC w 2005 roku. Dopiero od 15 kwietnia 2012 roku bilet zakupiony w elektronicznym systemie sprzedaży biletów można okazać przy kontroli na dowolnym urządzeniu mobilnym, bez konieczności jego drukowania. W naszej opinii stary system jest toporny i pełen błędów. Największym absurdem jest blokada możliwości korzystania z systemu w dwóch zakładkach lub kartach oraz brak możliwości zakupu biletu na połączenie z dwiema przesiadkami. Z opisu nowego systemu wynika, że e-IC 2.0 nie będzie w żaden sposób rewolucyjny, a opisane funkcjonalności już od dawna są podstawą zagranicznych systemów, między innymi systemu zakupu biletów Českédráhy czy Deutsche Bahn. Nowy system to krok w dobrą stronę, ale szkoda, że wykonany tak późno…

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Poczta Polska uruchomiła własne NFT. Rychło w czas…

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button