DrogowyTransport
Gorące newsy

Stellantis zamyka fabrykę! Firma zwolni 1350 pracowników

Firma planuje przenieść produkcję do swojego zakładu w Meksyku

Stellantis zamyka fabrykę samochodów w Illinois, zwalniając przy tym aż 1 350 pracowników. Firma uzasadnia zamknięcie zakładu rosnącymi kosztami produkcji samochodów elektrycznych i planuje przenieść produkcję do Meksyku. Związek zawodowy United Auto Workers (UAW) przekazał, że jest „mocno rozgniewany” tą decyzją.

Stellantis zamyka fabrykę samochodów w Illinois

Producent samochodów Stellantis ogłosił, że zamyka swoją fabrykę samochodów w Belvidere w stanie Illinois. Firma uzasadniła swoją decyzję wysokimi kosztami produkcji pojazdów elektrycznych. Zakład montażowy w Belvidere, w którym produkowany jest SUV Jeep Cherokee, zatrudnia około 1 350 pracowników. Wszyscy ci pracownicy zostaną zwolnieni, gdy obiekt zostanie zamknięty w lutym.

Na naszą branżę negatywnie wpłynęło wiele czynników, między innymi pandemia COVID-19 i globalny niedobór mikrochipów. Jednak największym wyzwaniem są rosnące koszty związane z elektryfikacją rynku motoryzacyjnego – powiedziała rzeczniczka Stellantis, Jodi Tinson.

Tinson dodała, że firma pracuje również nad zidentyfikowaniem innych możliwości ponownego wykorzystania zakładu w Belvidere, ale nie uzgodniono jeszcze żadnych szczegółów w tej sprawie.

Związek zawodowy United Auto Workers (UAW) przekazał, że jest „mocno rozgniewany” tą decyzją. Prezes UAW, Ray Curry powiedział, że zamknięcie zakładu jest „nie do przyjęcia” i dziwi się, że Stellantis nie chce zmienić koncepcji i rozpocząć produkcji innego samochodu w zakładzie.

Czytaj też: Stellantis zawiesza działalność w Rosji. Przez sankcje brakuje komponentów

Produkcja przeniesiona do Meksyku

Tim Ferguson, przewodniczący UAW Local 1268, który reprezentuje pracowników godzinowych zakładu w Belvidere, powiedział Reutersowi, że według dokumentów od Stellantis, produkcja Jeep Cherokee zostanie przeniesiona do zakładu firmy w Toluca w Meksyku. Decyzja Stellantis zapadła zaledwie kilka dni po tym, jak Meksyk i Kanada wygrały spór handlowy USMCA ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie produkcji komponentów samochodowych w ramach umowy Stany Zjednoczone – Meksyk – Kanada.

W styczniu Stellantis podpisał umowę z Amazonem na produkcję niektórych w pełni elektrycznych samochodów dostawczych Ram ProMaster. Stellantis uruchomi produkcję ProMastera w 2023 roku w Ameryce Północnej, ale nie ogłosił, gdzie to nastąpi. Stellantis zobowiązał się również w lipcu do wyprodukowania większej liczby pojazdów elektrycznych do końca 2025 roku. Firma wyda 35,5 miliarda dolarów, aby rozszerzyć swoją ofertę samochodów osobowych, ciężarowych i dostawczych.

Czytaj też: Chiński elektryk 800 km trasę przejechał w 18 godzin

Masowe zwolnienia w polskiej fabryce! Pracę straci kilkaset osób

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button