LotniczyTransport
Gorące newsy

Pierwszy chiński samolot C919. Konkurencja dla Airbus i Boeing?

China Eastern Airlines były mocno zaangażowane w projektowanie i rozwój samolotu C919

Pierwszy na świecie w pełni chiński samolot pasażerski C919, noszący oznaczenie B-919A, został dostarczony do China Eastern Airlines (CEA). Linia z siedzibą w Szanghaju jest pierwszym klientem tego typu samolotu i była mocno zaangażowana w jego rozwój. Pierwszy chiński samolot wąskokadłubowy ma zakłócić duopol Airbusa i Boeinga.

Pierwszy chiński samolot C919 zagrozi Airbusowi i Boeingowi?

Linie China Eastern Airlines odebrały pierwszy całkowicie chiński samolot pasażerski C919. Maszyna jest następcą mniejszego regionalnego odrzutowca ARJ21. W porównaniu do swojego poprzednika samolot charakteryzuje się lepszą konstrukcją aerodynamiczną, wydajniejszym systemem napędowym i niższą emisją dwutlenku węgla. Na przedniej części dostarczonego samolotu wydrukowano wzór chińskiej pieczęci z napisem „pierwszy na świecie C919” w języku chińskim.

C919 dostarczony do China Eastern Airlines posiada 164 miejsc w układzie kabiny dwuklasowej, w tym 8 miejsc w klasie biznes i 156 w klasie ekonomicznej. Co najważniejsze, środkowy fotel w każdym z trzech rzędów siedzeń jest o 1,5 cm szerszy niż sąsiednie fotele w kabinie ekonomicznej, co ma zapewnić większy komfort i zmniejszyć dyskomfort pasażerów siedzących na środkowym siedzeniu ze wspólnymi podłokietnikami.

Samolot ma również przejścia o wysokości 2,25 metra, dzięki czemu nawet najwyżsi pasażerowie mogą wygodnie wejść na pokład bez konieczności schylania się. Samolot posiada również system filtracji powietrza zgodny ze standardami branżowymi, system oświetlenia skoncentrowany na pasażerach oraz dwadzieścia 12-calowych rozwijanych ekranów, na których można odtwarzać filmy w rozdzielczości 1080p.

Czytaj też: Chiński samolot C919 ma być alternatywą dla Boeinga oraz Airbusa

China Eastern Airlines i C919

Za dziewiczy lot samolotu C919 z międzynarodowego lotniska Shanghai Pudong do międzynarodowego lotniska Shanghai Hongqiao odpowiedzialnych jest trzech starszych pilotów China Eastern Airlines. Po przybyciu na lotnisko nowy samolot przejechał przez tradycyjną armatkę wodną, a następnie oficjalnie oddano go do użytku. Model jest jednym z pięciu zamówionych przez przewoźnika i wejdzie do komercyjnego użytku wiosną 2023 roku.

China Eastern Airlines były mocno zaangażowane w projektowanie i rozwój samolotu C919. Przeszkoliły i zapewniły pierwszą załogę, a także dostarczyły sugestie obsługi samolotów z perspektywy pasażerów. Siódma co do wielkości linia lotnicza na świecie od dawna była klientem startowym samolotu i była mocno zaangażowana w jego rozwój. Samolot zadebiutował publicznie w zeszłym miesiącu podczas Zhuhai Air Show. Ogłoszono wtedy, że przewoźnicy złożyli już około 300 zamówień na samoloty, których cena detaliczna wynosi 99 mln dolarów za sztukę. Obecnie trwa certyfikacja samolotu przez agencje lotnicze innych krajów, między innymi przez EASA i FAA. Na razie C919 będzie mógł latać tylko w Chinach lub krajach uznających chińskie regulacje lotnicze.

Czytaj też: Zamieszki w Chinach mogą wpłynąć na światowe rynki

Airbus dostarczył kolejne samoloty. Maszyny trafią na Łotwę

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button