PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Niemieccy kolejarze zakończyli strajk. Co planują teraz?

GDL przedstawiło 35 postulatów, które zwiększyłyby koszty zatrudnienia w DB o 50 procent

W niedzielę wieczorem niemieccy kolejarze zakończyli strajk. Ruch pociągów został wznowiony, ale Deutsche Bahn ostrzegł, że minie kilka dni zanim sytuacja na niemieckiej kolei wróci do normy.

Niemieccy kolejarze zakończyli strajk

Niemieccy kolejarze zakończyli strajk. W niedzielę wieczorem, 28 stycznia, wznowiono regularny ruch pociągów w Niemczech. Sześciodniowy strajk trwający od 23 stycznia był najdłuższym w historii kraju. 5 lutego związek zawodowy GDL wznowi negocjacje z Deutsche Bahn na podstawie postawionych żądań przedstawionych spółce kolejowej dzień po rozpoczęciu strajku. Jeśli jedna z dwóch stron zechce, do negocjacji dołączą dwaj mediatorzy.

Czytaj też: Strajk niemieckich kolejarzy spowoduje miliardowe straty

Jak informuje portal TrasportoEuropa, GDL zobowiązało się nie organizować kolejnych strajków do 3 marca. Jednak, zanim sytuacja w transporcie kolejowym towarów wróci do pełnej normalności będzie potrzebne kilka dni. Deutsche Bahn przekazało, że konieczne będzie przetworzenie przesyłek, które nagromadziły się w trakcie strajku. Najbardziej dotkniętymi przez strajk sektorami były te, które dotyczą transportu dużych ilości towarów. Poszkodowane firmy przewozowe nie są w stanie przenieść wszystkich przesyłek na drogę.

Związek chce konkretów

Ogółem GDL przedstawiło 35 postulatów, które zwiększyłyby koszty zatrudnienia w DB o 50 procent. Jak informuje portal Zdopravy, GDL przytoczyło przykład podejścia przewoźników Netinera i Go-Ahead. Oprócz skrócenia czasu pracy do 35 godzin tygodniowo, od lutego wynagrodzenia w tych spółkach wzrosną o 210 euro, a następnie o taką samą kwotę w styczniu przyszłego roku. Do lipca maszyniści otrzymają także bonus w wysokości 3000 euro jako rekompensatę inflacji, w ratach.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Ostatecznie, konsekwencje strajku na niemieckiej kolei obejmowałyby nie tylko kwestie logistyczne, ale także ekonomiczne i społeczne. Pierwszym i najbardziej oczywistym skutkiem jest chaos w transporcie publicznym. Firmy zależne od efektywnego transportu, takie jak sektor produkcyjny czy handel, mogą napotkać trudności w dostawach surowców i produktów. Dodatkowo, samo Deutsche Bahn jako przedsiębiorstwo, poniesie straty finansowe w wyniku utraconych przychodów z biletów i usług transportowych.

Strajk pracowników we włoskim porcie! Boją się o swoje życie!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button