DrogowyTransport

Ciężarówka Tesla Semi już gotowa. Pierwszym klientem jest Pepsi

Tesla przekazała pierwsze egzemplarze Semi firmie Pepsi

Szef Tesli Elon Musk, wraz z inżynierem Danem Priestleyem, zaprezentowali gotową do produkcji w pełni elektryczną ciężarówkę w firmowej fabryce Sparks w Nevadzie. Ciężarówka Tesla Semi ma zasięg wynoszący 500 mil (804,6 km), a firma przekazała pierwsze egzemplarze koncernowi Pepsi.

Nowa elektryczna ciężarówka Tesla Semi

Elon Musk i Dan Priestley potwierdzili zasięg Semi za pomocą materiału filmowego z jazdy z Fremont do San Diego w warunkach „rzeczywistych”. Potwierdzono, że ciężarówka Tesla Semi wykorzystuje „zasadniczo” tę samą konfigurację trzech silników, co wersje Plaid modelu S i modelu X, a także wiele „przeniesionych” technologii, w tym pompy ciepła i falowniki.

To nie była bardzo czysta, precyzyjna symulacja toru testowego ani coś, w czym zamykaliśmy drogę. To jest prawdziwy świat, z ruchem drogowym, prawdziwe 500 mil. Ładunek ważył prawie 33 tony, bez specjalnych zabiegów aerodynamicznych – powiedział Priestley.

Na przedniej osi znajduje się jeden silnik, a na tylnej pozostałe dwa, które mogą być automatycznie odłączane za pomocą sprzęgła, na przykład podczas jazdy po autostradzie. To, jak twierdzi Tesla, pozwala Semi na jazdę przy użyciu jednego silnika przedniego, aby umożliwić większą wydajność. Działa na 1000 V konfiguracji układu napędowego, a Priestley oznajmił, że Semi oferuje „niesamowite wrażenia z jazdy”.

Tesla planuje produkcję 50 tysięcy elektrycznych ciężarówek Semi
Tesla

Elon Musk dodał, że Semi ma trzy razy większą moc niż jakakolwiek ciężarówka z silnikiem Diesla, która jest obecnie na drogach, i że konfiguracja silnika 1000 V zostanie wykorzystana w przyszłych modelach Tesli. Można go ładować za pomocą ładowarki o mocy 1 MW, co oznacza do 70 procent zasięgu w pół godziny.

Czytaj też: Tesla: Bunt maszyn? Śmiertelny wypadek Tesli w Chinach

Ciężarówka Tesla Semi wykorzystuje nowe rozwiązania

Wewnątrz, centralny układ pojedynczego siedzenia i projekt kabiny ma oferować „maksymalną widoczność na drodze”, a kierowca jest otoczony przez parę 15-calowych ekranów dotykowych. Priestley zauważył, że możliwości Semi w zakresie hamowania regeneracyjnego i kontroli trakcji są lepsze niż w obecnych ciężarówkach z silnikiem Diesla.

Nie ma jeszcze informacji na temat ceny, ale Priestley dodał, że firma będzie wykorzystywać Semi Trucks we własnej flocie.

Wykorzystamy Semi Trucks w naszym własnym łańcuchu dostaw i będziemy ich używać do transportu towarów między naszymi fabrykami a naszymi dostawcami – powiedział inżynier Dan Priestley.

Producent samochodów Tesla zamierza wyprodukować 50 000 sztuk w pełni elektrycznej ciężarówki Semi klasy 8 do 2024 roku, a produkcja będzie odbywać się w fabryce firmy w Sparks w Nevadzie.

Czytaj też: Czy Elon Musk wspiera Ukrainę? Sprawa jest skomplikowana

Elon Musk sprzedał akcje Tesli. Brakowało na zakup Twittera?

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button