PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynku

Platforma branżowa oparta na blockchain zostanie wycofana z rynku!

Platforma Tradelens zostanie zlikwidowana. Strona mająca oferować rozwiązania wysyłkowe oparte na technologii blockchain nie osiągnęła planowanego progu rentowności, który umożliwiłby jej samodzielne funkcjonowanie bez wsparcia ze strony partnerów. 

Platforma Tradelens zostanie wycofana z rynku

Korporacje Maersk i IBM ogłosiły decyzję o wycofaniu z rynku platformy logistycznej oparte na technologii blockchain. Strona Tradelens miała zrewolucjonizować transport.

Podano, że zespół Tradelens podjął działania mające na celu wycofanie ofert oraz etapowego opuszczenia rynku. Strona zostanie wyłączona do końca pierwszego kwartału 2023 roku. Jak przekazano, do tego czasu „wszystkie zaangażowane strony zapewnią obsługę klientów bez zakłóceń w ich działalności”.

Zobacz także: Operator logistyczny tworzy europejskie portfolio magazynów neutralnych pod względem emisji CO2

Cyfryzacja zahamowana? Platforma nie osiągnęła oczekiwanego progu rentowności

Rotem Hershko, Head of Business Platforms w AP Moller – Maersk w oświadczeniu dla prasy przyznał, że platforma zostanie wyłączona z powodu braku współpracy firm globalnych. TradeLens miała działać jak łącznik wielu podmiotów. Jej celem było przyspieszenie cyfryzacji w transporcie międzynarodowym. Wizją, jaka towarzyszyła powstaniu tej koncepcji, był skok w cyfryzacji globalnego łańcucha dostaw.

Hershko dodał również, że pomimo faktu, iż platforma działała poprawnie i spełniała swoją funkcję, nie została zaspokojona potrzeba pełnej globalnej współpracy branżowej. W rezultacie nie osiągnięto rentowności, co przesądziło o zamknięciu strony w najbliższych miesiącach.

Zobacz także: Niemcy dokonują zmian w podatku od nadzwyczajnych zysków firm energetycznych

Platforma miała działać samodzielnie jak osobna firma. Jednak z uwagi na trudności w nawiązaniu współpracy, opierała się rączej na pomocy partnerów. W związku z cięciem kosztów w transporcie zaniechano jej dalszego rozwoju. Nie oznacza to jednak, że plany dotyczące cyfryzacji także zostały wstrzymane. Jak podaje Maersk, w planach są kolejne działania, które będą promować integrację na rzecz cyfryzacji łańcucha dostaw i zwiększania innowacyjności przemysłu. Upadek platformy dał początek dyskusji na temat dalszego wykorzystania technologii blockchain w szeroko pojętej logistyce, w tym logistyce morskiej.

Niemiecki przewoźnik uruchomił połączenie cargo z Wietnamem

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button