
Barcelona chce zmniejszyć ślad węglowy. W mieście wdrożono kolejne rozwiązania, które mają wspierać transformację elektryczną. W ostatnim przetargu publicznym obejmującym utrzymanie miasta wymagano użycia wyłącznie pojazdów zasilanych akumulatorami. Elektryczne pojazdy komunalne mają pomóc w utrzymaniu porządku na terenie miasta.
Barcelona chce stać się europejskim modelem dekarbonizacji
Miasto Barcelona zdecydowało się na wdrożenie rozwiązań wspierających zrównoważoną mobilność miejską. W ramach programu złożono zamówienie publiczne na pojazdy do zbiórki i konserwacji odpadów komunalnych. Zamówienie zostało przyznane partiami kilku podwykonawcom: CLD Sorigué, Urbaser i Valoriza (Grupa Sacyr), którzy wybrali Renault Trucks do dostarczenia 73 w pełni elektrycznych samochodów ciężarowych, które wkrótce wyjadą na ulice stolicy Katalonii. Zamówienie umożliwi kompleksową realizację usług, co ma wpłynąć na poprawę jakości życia w mieście.
Zobacz także: Port w Barcelonie zainwestuje 110 mln euro w poprawę jakości powietrza
Elektryczne pojazdy komunalne – Renault Trucks chce zagospodarować niszę
Jak poinformował Renault Trucks, pojazdy Renault Trucks E-Tech D i D Wide wykorzystywane do czyszczenia miasta, stanowią idealne rozwiązanie w perspektywie długoterminowej. Pojazdy będą dostarczane etapami, zgodnie z treścią zamówienia. Uwzględniono również okres niezbędny na przeszkolenie pracowników z technologii elektrycznej i technik jazdy.
Pierwsza partia, obejmująca ładowacze tylne, zamiatarki-opryskiwacze i wywrotkę, została już dostarczona i jest już wykorzystywana na ulicach miasta.
Zobacz także: Niemcy dokonują zmian w podatku od nadzwyczajnych zysków firm energetycznych
Koncern Renault Trucks ma ambicję, aby zagospodarować niszę elektrycznych pojazdów komunalnych w Europie. W tym celu rozwijane są nowe technologie, które wykorzystują klasyczne wzorce pojazdów użytkowych spalinowych. Oprócz tego ostatnio zaprezentowano także nową gamę pojazdów ciężarowych zasilanych akumulatorami (Więcej: Francuski producent prezentuje nowe elektryczne ciężarówki oraz Renault Trucks będzie sprzedawać… rowery towarowe Freegône). Obecnie rozwijana jest oferta w pełni elektrycznych pojazdów oraz rozległej sieci dystrybucji i napraw.
Swój udział w elektryfikacji europejskich miast chcą mieć również inne koncerny, w tym Scania, które wyemitowała zielone obligacje, aby zdobyć niezbędne fundusze (Więcej: Gigant transportowy emituje zielone obligacje, aby finansować projekty elektryfikacji).