PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
KolejowyTransport

Pociągi na ogniwa paliwowe wciąż popularne. Nowa maszyna RMV

Od grudnia pociąg Coradia iLint 54 zacznie jeździć po sieci Taunus

Frankfurcki operator transportu publicznego Rhein-Main-Verkehrsverbund (RMV) zaprezentował swój pierwszy pociąg na ogniwa paliwowe, który już wkrótce wejdzie do regularnej eksploatacji. Od grudnia pierwszy z 27 zamówionych w Alstomie pociągów Coradia iLint 54 zacznie jeździć po sieci Taunus.

RMV prezentuje nowy pociąg na ogniwa paliwowe

Zamówione przez RMV w 2019 roku pociągi na ogniwa paliwowe będą początkowo eksploatowane na linii RB15 między Frankfurtem a Brandoberndorf. Pozostałe pojazdy zostaną dostarczone wiosną i stopniowo będą wprowadzane do eksploatacji. Następnie zostaną rozmieszczone na liniach RB11, RB12, wspomnianym połączeniu RB15 oraz linii RB16.

Aby wdrożyć te pojazdy,  konieczne będzie współdziałanie wielu partnerów. DB Regio, z zakładem we Frankfurcie-Griesheim, odpowiada za konserwację i naprawę pojazdów. Pojazdy zostały zakupione za pośrednictwem Fahrzeugmanagement Region Frankfurt RheinMain GmbH, spółki zależnej będącej w całości własnością RMV. Jednak za obsługę autobusów odpowiada Regionalverkehre Start Deutschland GmbH.

Spółka zależna należąca w 100 procentach do DB zwyciężyła w ogólnoeuropejskim przetargu i w grudniu zastąpi Hessische Landesbahn (HLB). Aby zapewnić ruch na sieci Taunus do czasu pełnej dostawy pociągów wodorowych, HLB będzie nadal przejściowo obsługiwać linie RB11 i RB16 do końca kwietnia.

To nadzwyczajne zobowiązanie w interesie pasażerów – przekazało RMV w oświadczeniu.

Czytaj też: Bosch Engineering pracuje nad automatyzacją ruchu pociągów

Wartość projektu to 500 mln euro

Niebiesko-białe pociągi Coradia iLint będą tankowane w Industriepark Höchst, gdzie Infraserv Höchst obsługuje stację tankowania wodoru, która jest kompatybilna z pociągami. Oprócz urządzeń do tankowania, zbudowano w tym celu systemy magazynowania i sprężania wodoru, a także rozbudowano urządzenia torowe w parku przemysłowym.

Wartość projektu to około 500 mln euro, a kwota obejmuje zakup pojazdów, utrzymanie i eksploatację. Rząd federalny finansuje 40 procent dodatkowych kosztów pojazdów, ograniczonych do 14,7 mln euro, w porównaniu z zakupem konwencjonalnych pojazdów z silnikiem Diesla. W ten sposób rząd federalny wnosi istotny wkład w umożliwienie RMV polegania na alternatywnych systemach napędowych w zamówieniach pojazdów, zgodnie z własnymi oświadczeniami. Rząd federalny finansuje również bezpośrednio budowę stacji tankowania wodoru w Industriepark Höchst.

Łącznie wsparcie finansowe udzielone Berlinowi wynosi 24,3 mln euro. Hesja finansuje budowę podstawowej infrastruktury kolejowej dla stacji tankowania wodoru kwotą ok. 2,5 mln euro, czyli prawie 60 procent kosztów. Do tego dochodzi 800 tys. euro na przygotowawcze ekspertyzy i mobilną stację tankowania pociągów.

Czytaj też: Niemcy przegrywają walkę handlową z Chinami. Niemiecki rynek zalewają wschodnie towary

Państwowy przewoźnik odmładza flotę. Kupi 400 lokomotyw!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button