LotniczyTransport

Brytyjskie lotniska wprowadzą nowocześniejsze skanery bagażu

Nowa technologia skanowania 3D jest testowana na londyńskim lotnisku Heathrow

Już w 2024 roku brytyjskie lotniska wprowadzą nowocześniejsze skanery bagażu. Dzięki temu odlatujący z niektórych lotnisk w Wielkiej Brytanii nie będą musieli wyjmować płynów ani elektroniki z bagażu podręcznego podczas kontroli bezpieczeństwa.

Brytyjskie lotniska będą wykorzystywać skanery bagażu

The Times i BBC podają, że na wybranych lotniskach w Wielkiej Brytanii w 2024 r. mogą zostać wprowadzone uproszczone kontrole bezpieczeństwa, zwłaszcza w zakresie przewozu płynów i urządzeń elektronicznych w bagażu podręcznym. Brytyjskie lotniska chcą bowiem wprowadzić nowoczesne skanery bagażu, podobne do stosowanych w szpitalach tomografów komputerowych.

Od listopada 2006 roku pasażerowie na brytyjskich lotniskach mogą mieć płyny w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 mililitrów w bagażu podręcznym podczas przechodzenia przez kontrolę bezpieczeństwa. Ponadto należy je umieścić w zamykanej plastikowej torebce o łącznej objętości jednego litra. Przed kontrolą pasażerowie muszą wyjąć torbę oraz wszystkie urządzenia elektroniczne ze swojego bagażu. Dzięki najnowszej generacji urządzeń do kontroli bezpieczeństwa ma się to zmienić.

Nowa technologia skanowania 3D jest testowana na londyńskim lotnisku Heathrow od 2017 roku. Dzięki niemu pracownicy kontroli bezpieczeństwa mogą przybliżać zawartość bagażu i obracać obraz. Wprowadzenie skanerów ma się znacząco przyczynić do szybszej odprawy i krótszych kolejek. Technologia ta od kilku lat jest wykorzystywana na takich lotniskach jak Atlanta czy Chicago. Pojawienie się nowej technologii kontroli bezpieczeństwa zostało opóźnione przez pandemię, ale były już premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zobowiązał się do przyspieszenia kontroli z użyciem skanerów 3D.

Czytaj też: Linie KLM wprowadzają cyfrowy system rozpoznawania twarzy

KLM testuje system rozpoznawania twarzy na lotnisku

Duński przewoźnik KLM również chce wprowadzać nowe technologie, by podwyższać jakość usług. Od przyszłego roku  przewoźnik KLM na lotnisku w Schiphol w Amsterdamie będzie testował cyfrowy paszport oraz cyfrowy system rozpoznawania twarzy. Będzie on dotyczył pasażerów przechodzących przez bramki. Za pomocą dedykowanej aplikacji podróżni będą przekazywać dane zawarte wcześniej w tradycyjnym paszporcie.

Pasażerowie przechodzący kontrolę na lotnisku będą przechodzić w specjalną bramkę, która została wyposażona w system automatycznego rozpoznawania twarzy. Oprogramowanie pozwoli porównać twarz danej osoby do zdjęcia zawartego w paszporcie.

Czytaj też: ORLEN udostępnił ultraszybką ładowarkę samochodową

American Airlines kontynuuje inwestycję w JetSMART Chile

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button