KolejowyTransport
Gorące newsy

PKP Cargo publikuje wyniki za III kwartał – wzrosły przychody

Spółka PKP Cargo opublikowała wyniki finansowe za III kwartał bieżącego roku. Obecnie duże znaczenie ma transport kruszyw oraz węgla. 

PKP Cargo – III kwartał w wynikach finansowych

Jak podano w raporcie, w analizowanym okresie odnotowano 37,7 mln zł zysku netto wobec 23,5 mln zł straty netto w minionym roku (Więcej: Duże straty PKP Cargo! Ponad 150 mln zł za trzy kwartały). Od początku roku (w okresie od stycznia do września 2022 roku) grupa odnotowała 4,7 mln zł skonsolidowanej straty netto, rok wcześniej strata wyniosła 153 mln zł. Przychody z tytułu umów z klientami przyniosły spółce 3.814,6 mln przychodów.

Zobacz także: Nowy czeski most kolejowy przeszedł ostatnie testy obciążeniowe

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Bieżąca sytuacja na rynku przewozów cargo w Polsce

W trzecim kwartale wzrosły przychody, które wyniosły finalnie 1.363,1 mln zł, wobec 1.099,9 mln zł przed rokiem. Przez pierwsze dziewięć miesięcy tego roku przetransportowano łącznie 16,3 mln ton kruszyw oraz materiałów budowlanych. Jest to tym samym wzrost o prawie 12% względem roku poprzedniego. Prezes Dariusz Seliga wyznaczył za główny cel zniwelowanie straty oraz osiągnięcie pod koniec roku zysku netto.

Zobacz także: Kryzys dotyka najbardziej usługi i budownictwo – Wskaźnik MIK za listopad

Zgodnie z prognozami na przyszły rok, PKP Cargo podziewa się dużego wolumenu w transporcie kruszyw. Jak poinformował na telekonferencji członek zarządu ds. handlowych Jacek Rutkowski, obecna sytuacja wynika m.in. z wielu projektów drogowych realizowanych przez organy rządowe. Na lepsze wyniki ma wpływać również zwiększająca się odległość przewozu kamienia, co zdaniem Rutkowskiego bezpośrednio przekłada się na wyniki. Ponadto odbiorcami polskiego kamienia są również Czesi i Niemcy, dokąd również realizowany jest transport przez krajową spółkę.

PKP Cargo realizuje także przewóz węgla, który został nabyty za granicą przez Węglokoks i PGE Paliwa. Oprócz transportu z portów położonych na Zachodzie trwają rozmowy dotyczące możliwości realizowania transportu znad Adriatyku. Według przekazanych informacji, spółki kontrolowane przez Skarb Państwa mają przewieźć nawet 4,5 mln ton węgla od zagranicznych podmiotów dla polskich gospodarstw domowych (Więcej: PKP może przyznać pociągom z węglem pierwszeństwo na torach).

Pierwsza prywatna szybka kolej w Hiszpanii. Poznajcie Iryo

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button