Przebito drugą nawę tunelu w masywie Baraniej Góry, w ciągu budowanej drogi ekspresowej S1 na odcinku Przybędza – Milówka. Tym samym wydrążony został cały pierwszy, dwukomorowy tunel pod Baranią Górą o długości 830 m. Pierwsza nawa, przez którą przechodzić będzie droga w kierunku Żywca, została przebita pod koniec października.
Tunel pod Baranią Górą przebity
Pierwszy tunel pod Baranią Górą wydrążony. 22 listopada przebito drugą nawę tunelu w ciągu budowanej drogi ekspresowej S1 na odcinku Przybędza – Milówka. Każdy korytarz będzie posiadał dwa pasy ruchu o szerokości po 3,5 m, opaski bezpieczeństwa i chodniki ewakuacyjne.
Budowa ekspresowej obwodnicy Węgierskiej Górki jest jednym z kluczowych przedsięwzięć objętych rządowym Programem Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Przebicie tunelu to ważny krok w realizacji tej skomplikowanej inwestycji, który przybliża nas do jej ukończenia. S1 to droga istotna nie tylko dla województwa śląskiego, ale również bezpośrednie, szybkie połączenie ze Słowacją i państwami Europy Południowej – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Teraz wykonawca skoncentruje się na budowie drugiego, dwupasmowego tunelu o długości około 1 kilometra, zlokalizowanego na południowo-wschodnim zboczu wzniesienia Żarek i częściowo na północno-wschodnim wzniesienia Mała Barania – Białożyński Groń. Ten tunel jest drążony z obu stron jednocześnie, a w nawie prowadzącej do Zwardonia do wydrążenia zostało jeszcze 470 m. Z kolei w sąsiedniej nawie z kierunku Żywca brakuje jeszcze 550 m.
Czytaj też: Tunel na Zakopiance oficjalnie otwarty!
Nowa Austriacka Metoda Górnicza
Tunel pod Baranią Górą powstaje przy użyciu technologii Nowej Austriackiej Metody Górniczej (NATM), która polega na nieprzewierceniu całego przekroju tunelu, aby nie osłabić górotworu. W zależności od deformacji górotworu, które są stale i uważnie monitorowane, wykonawca dopasowuje rodzaj zabezpieczenia drążonego otworu. Wybór technologii zależy od gleby danego obszaru.
Budowa tego odcinka S1 trwa od końca 2019 r., a jej zakończenie planowane jest na 2024 rok. Inwestycję realizuje konsorcjum firm budowlanych MIRBUD, Kobylarnia i Interbudmontaż. Wartość kontraktu to 1,37 mld zł, a zadanie zostało częściowo sfinansowane ze środków UE w ramach perspektywy 2014 – 2020. Budowa tego odcinka ekspresówki obejmuje również budowę prawie kilometrowej estakady w Węgierskiej Górce nad ul. Zielona Góra i ul. Zieloną, siedem obiektów inżynierskich: mostów i estakad oraz rozbudowę istniejących węzłów Przybędza i Milówka.
Czytaj też: Rozpoczyna się drążenie tunelu w Świnoujściu
Znajdziesz nas w Google News
Jeden komentarz