PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport
Gorące newsy

Krakowskie lotnisko w Balicach wybuduje nowy terminal cargo

Prace budowlane na terenie krakowskiego lotniska zrealizuje firma Mostostal Warszawa

Kraków Airport nie przestaje się rozwijać. Tym razem krakowskie lotnisko wybuduje nowy terminal cargo. Oprócz tego na terenie Portu Lotniczego Kraków-Balice powstanie także budynek stacji transformatorowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Krakowskie lotnisko inwestuje w nowy terminal cargo

Krakowskie lotnisko wybuduje nowy terminal cargo w pobliżu drogi wojewódzkiej 774, około 1 km od obecnego terminala cargo i terminala pasażerskiego. Obiekt będzie miał łączną powierzchnię 5 600 m2 i będzie podzielony na część biurową raz magazynową. Poza normalnym transportem ładunków, kompleks będzie obsługiwać również przesyłki wymagające specjalnych warunków, takie jak zwierzęta, lekarstwa czy żywność. Wyremontowany zostanie także odcinek drogi wojewódzkiej, co ułatwi i poprawi bezpieczeństwo dojazdu do terminala.

W obliczu odradzającego się ruchu lotniczego inwestycje w tym sektorze muszą się rozwijać z jeszcze większą intensywnością. Kraków Airport, jako największy regionalny port lotniczy, daje przykład tego, jak powinna wyglądać przemyślana i mądra strategia inwestycyjna w infrastrukturę lotniczą. Budowa nowego pasa startowego czy nowego terminala cargo ma kluczowe znaczenie dla rozwoju Małopolski, bo dzięki takim inwestycjom powstają tysiące miejsc pracy, a sam port lotniczy może zwiększyć swoje możliwości przepustowe – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Bardzo dobre wyniki krakowskiego lotniska

Umowę na budowę nowego terminala podpisano w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport. W ramach umowy, oprócz terminala, na terenie lotniska powstanie także nowy budynek podstacji ST10BIS wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Obiekt ten będzie zlokalizowany między budynkiem administracyjno-technicznym a obecnym terminalem pasażerskim. Stacja zapewni służbom energetycznym lotniska odpowiednie funkcje energetyczne, socjalne, biurowe, magazynowe i garażowe. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 1 350 m2, a łączny koszt obu inwestycji przekroczy 113,4 mln zł. Prace budowlane na terenie krakowskiego lotniska zrealizuje firma Mostostal Warszawa SA.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice to największy port regionalny i drugie, pod względem liczby obsłużonych pasażerów w 2022 roku, lotnisko w kraju. Aktualnie z lotniska korzysta 20 przewoźników, zarówno niskokosztowych, jak i tradycyjnych. Opublikowane na początku roku prognozy na 2022 rok zakładały 5,4 mln pasażerów obsłużonych w porcie, co miało stanowić 65% ruchu pasażerskiego z 2019 roku. W rzeczywistości wynik ten okazał się dużo wyższy. Z uwagi na ożywienie po pandemii, dotychczas z portu skorzystało ponad sześć milionów pasażerów. W planach jest kolejny milion do końca tego roku.

Czytaj też: Kraków Airport obsłużył już 6 mln pasażerów w 2022 roku. W planach kolejny milion

Ryanair reaguje na podatek Orbana. Odwołał trasy do Krakowa

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button