PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
E-commerceLotniczyTransport
Gorące newsy

Kolejni pracownicy Amazon chcą związku zawodowego. Uda się?

Komitet organizacyjny twierdzi, że chce dołączyć do jednego ze związków krajowych

Pracownicy największego obiektu Amazon na lotnisku Cincinnati / Northern Kentucky, próbują zrzeszyć się w związku zawodowym. Żądają przy tym 30 dolarów na godzinę płacy początkowej i innych świadczeń.

Pracownicy największego obiektu Amazon utworzą związek?

Komitet organizacyjny twierdzi, że chce dołączyć do jednego ze związków krajowych. Pracownicy twierdzą, że o gigant e-commerce w przeszłości agresywnie zwalczał próby tworzenia związków zawodowych w swoich centrach realizacji zamówień. 

Niezadowoleni pracownicy największego obiektu Amazon, domagają się również 180 godzin płatnego urlopu bez limitu naliczonego czasu, reprezentacji związku na zebraniach dyscyplinarnych i bardziej elastycznych warunków pracy. Twierdzą, że inflacja utrudnia im wiązanie końca z końcem, a kierownictwo wybiórczo egzekwuje zasady obowiązujące w miejscu pracy, aby zastraszyć pracowników. Inne wymagania dotyczą stażu pracy, przejrzystości i bezpieczeństwa.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Pracujemy, aby żyć, a nie żyjemy, aby pracować. Roczny obrót Amazona wynosi 150%, ponieważ obsługujemy sprzęt wsparcia naziemnego (GSE), nadzorujemy operacje na pokładzie samolotu i szkolimy naszych współpracowników bez rzeczywistej zachęty płacowej. Zasługujemy na wynagrodzenie za te obowiązki i prawdziwy czas wolny dla siebie i naszych rodzin – powiedział Steven Kelley, jeden z liderów grupy.

Grupa Unionize Amazon Northern Kentucky KCVG ma na razie 25-50 członków, ale twierdzi, że 98 współpracowników podpisało ostatnio petycję wspierającą związek.

Czytaj też: Amazon będzie kontynuować zwolnienia również w przyszłym roku

Wyzysk pracowników Amazon

Amazon otworzył we wrześniu 2021 r. centrum lotnicze o wartości 1,5 miliarda dolarów, w którym paczki są wysyłane samolotami do miast w całym kraju. Obiekt zatrudnia 4 500 pracowników i może pomieścić 33 samoloty, ale docelowo można go rozbudować, aby pomieścić do 100 frachtowców. Amazon Air, wewnętrzna linia lotnicza detalisty, zwiększyła ponad dwukrotnie swoją działalność do ponad 190 lotów dziennie w Stanach Zjednoczonych i Europie oraz obsługuje 110 samolotów.

Pracownik Amazona należący do grupy Unionize Amazon KCVG napisał na Twitterze, że najlepiej opłacani pracownicy związkowi w pobliskim hubie DHL Express w CVG otrzymują 35,51 dolarów za godzinę. Z kolei płaca początkowa w placówce DHL wynosi od 20 do 23 dolarów na godzinę.

Pracownicy pierwszej linii coraz częściej wyrażają frustrację w stosunku do firmy Amazon od czasu rozpoczęcia pandemii COVID. Uważają, że ich poświęcenie w trudnych czasach powinno być nagrodzone wyższą płacą, większą ilością płatnego czasu wolnego i bardziej realistycznymi pomiarami wydajności. Amazon przez wiele lat skutecznie odpierał wysiłki organizacyjne pracowników, ale ostatnio stanął w obliczu pięciu wyborów związkowych w magazynach. Tylko w jednym z nich – magazynie na Staten Island – uzyskano wystarczającą liczbę głosów, aby utworzyć związek zawodowy. W październiku pracownicy Amazona w Kalifornii złożyli petycję o własne głosowanie w sprawie przystąpienia do Amazon Labor Union.

Nielegalne praktyki Amazona

W piątek sędzia federalny we Wschodnim Dystrykcie Nowego Jorku nakazał Amazonowi zaprzestanie zwalniania pracowników magazynów zaangażowanych w organizowanie związków zawodowych oraz zaprzestanie ingerowania, ograniczania lub wymuszania na pracownikach korzystania z ich legalnego prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Nakaz obowiązuje w całym kraju.

We wrześniu Amazon podniósł płace początkowe dla pracowników pierwszej linii w USA o 1 dolara, do 19 dolarów za godzinę. Wynagrodzenie może wynosić od 16 do 26 dolarów na godzinę w zależności od stanowiska i lokalizacji.

Grupa próbująca utworzyć związek zawodowy w hubie lotniczym CVG twierdzi, że Amazon powiedział pracownikom, że nie otrzymają tradycyjnej zachęty w postaci 2 dolarów za godzinę „szczytowej płacy” za dodatkową pracę w sezonie świątecznym. Frustracja związana z poziomem płac jest spotęgowana przez to, że Amazon wydaje pieniądze na wykup akcji, a założyciel Jeff Bezos jest jedną z najbogatszych osób na świecie.

Pracownicy największego obiektu Amazon powiedzieli również, że kierownictwo przydzieliło pracownikom cotygodniowe obowiązkowe nadgodziny od 27 listopada do 23 grudnia z zaledwie trzytygodniowym wyprzedzeniem.

Serwis informacyjny Cincinnati City Beat donosi, że Amazon podejmuje te kroki, aby zniechęcić współpracowników do przyłączenia się do kampanii związkowej. Unionize Amazon Northern Kentucky KCVG złożyła już dwie skargi do Departamentu Pracy w związku z rzekomymi nieuczciwymi praktykami pracowniczymi stosowanymi przez Amazon.

Czytaj też: Obecny cykl zacieśnienia polityki monetarnej w USA jest wyjątkowy

Obroty AliExpress w Europie spadają. Kryzys rynku e-commerce?

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button