PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
E-commerce

Obroty AliExpress w Europie spadają. Kryzys rynku e-commerce?

W Europie Wschodniej 5-procentowy udział AliExpress w rynku ustępuje naszemu rodowitemu Allegro

Międzynarodowy rynek AliExpress kontynuuje spadek obrotów w III kwartale tego roku. Według firmy niższe obroty AliExpress w Europie wynikają ze spadku zamówień po wejściu w życie nowych unijnych przepisów dotyczących podatku VAT. W sumie grupa Alibaba odnotowuje stratę w wysokości 2,8 mld euro.

Obroty AliExpress w Europie zwalniają

AliExpress jest spółką zależną Alibaba Group. Jest znana z niskich cen i długich terminów dostawy. W zeszłym roku uruchomiła w Europie rozwiązanie logistyczne oferujące 10-dniową gwarancję dostawy. Chińska firma e-commerce Alibaba zainwestowała w ekspansję w Europie poprzez swój południowo-wschodni azjatycki oddział, Lazadę. Chociaż Alibaba jest w regionie od ponad dekady, obroty AliExpress w Europie są dość rozczarowujące.

Jak wynika z danych Euromonitor International, w ubiegłym roku strona miała zaledwie 4-procentowy udział w rynku w Europie Zachodniej, daleko w tyle za 20-procentowym udziałem Amazona. W Europie Wschodniej natomiast 5-procentowy udział AliExpress w rynku ustępuje rosyjskiemu Wildberries i naszemu rodowitemu Allegro.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Czytaj też: Alibaba utajniła wyniki sprzedaży za Dzień Singla. Jest tak źle?

Przychody w wysokości 29,1 miliarda dolarów

Alibaba Group ogłosiła w tym tygodniu swoje wyniki finansowe w III kwartale. W sumie przychody Grupy wyniosły 29,1 mld dolarów. Jest to wzrost o 3 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Na arenie międzynarodowej wyniki wydają się jednak spowalniać.

W ciągu wrześniowego kwartału łączna liczba zamówień Lazady, AliExpress, Trendyol i Daraz spadła o 3 proc. w ujęciu rocznym. Głównym powodem jest spadek zamówień Lazady i AliExpress, częściowo zniwelowany przez silny wzrost zamówień Trendyol – napisano w komunikacie prasowym.

Firma spodziewa się, że rynek będzie nadal borykał się z wyzwaniami w popycie e-commerce w Europie, ze względu na deprecjację euro i rosnące koszty logistyczne.

AliExpress nadal boryka się z wyzwaniami dotyczącymi popytu na transgraniczny e-commerce w Europie. W ciągu kwartału spadek zamówień na AliExpress zwolnił w porównaniu z poprzednimi kwartałami, przez znaczny wpływ unijnych przepisów dotyczących podatku VAT – dodano.

Czytaj też: Kurs Allegro blisko dna. Dlaczego tak się stało?

Amazon będzie kontynuować zwolnienia również w przyszłym roku

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button