Morski

Odrzańska Droga Wodna zostanie odtworzona! Prace ruszą wiosną 2023 roku

Odrzańska Droga Wodna już wkrótce ma zostać odtworzona. Jak poinformowała Grupa Azoty, wiosną ruszą pierwsze prace. 

Odrzańska Droga Wodna zostanie odtworzona – wiosną ruszą prace

Projekt Odrzańskiej Drogi Wodnej był już wielokrotnie zapowiadany. Szczegółowe informacje na temat planowanego przebiegu prac podawało dotychczas Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Najnowsze informacje dotyczące kolejnych kroków inwestycyjnych przekazała jednak Grupa Azoty. W komunikacie podkreślono, że celem jest powstanie terminalu kontenerowego, zmodernizowana ma zostać również infrastruktura kolejowa, natomiast basen portowy miałby zostać dostosowany do realizacji przeładunków.

Jak przekazała Grupa Azoty Polskiej Agencji Prasowej:

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

W chwili obecnej trwają prace projektowe i poszukiwanie partnerów do realizacji poszczególnych zadań. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na wiosnę 2023 roku, a zakończenie całego pakietu inicjatyw związanych z logistyką – do 2030 roku. (…) Spółka planuje na rzecz ich realizacji ubiegać się o dofinansowanie zewnętrzne, m.in. w ramach projektów unijnych oraz funduszy celowych.

Zobacz także: Wzrost stawek za fracht rzeczny na Renie. Szansa dla Włoch?

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A. podała, że jesienią tego roku podpisała list intencyjny z Trans International Logistic Centrum. Dotyczył on planów odtworzenia transportu i rozbudowy sieci logistycznej w obszarze żeglugi śródlądowej. Ma powstać również terminal intermodalny na terenie kędzierzyńskich zakładów.

Zobacz także: Biden spotka się z Xi Jinpingiem. Szansa na naprawę relacji Chiny-USA?

Inwestycja w ramach Grupy Azoty

Zaznaczono, że Grupa Azoty jest predestynowana do przywrócenia funkcji gospodarczej Odry. Niedaleko zlokalizowane są dwa zakłady Kędzierzyn i Police. Ma to być realizacja przyjętej przez spółkę inicjatywy zrównoważonego rozwoju do 2030 roku.

Plany zakładają odtworzenie żeglugi śródlądowej na Kanale Kędzierzyńskim i Gliwickim w ramach Odrzańskiej Drogi Wodnej. Działania mają objąć etapową budowę terminala kontenerowego oraz rozwój infrastruktury kolejowej i drogowej Grupy Azoty ZAK.

Obecnie trwają również prace w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nad programem rozwoju projektu Odrzańskiej Drogi Wodnej. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. wykonał m.in. modelowanie numeryczne odcinków Odry granicznej oraz od Kędzierzyna-Koźla do ujścia Nysy Łużyckiej.

O ile w ostatnich latach w Europie popularność transportu rzecznego wzrosła, w Polsce można było zauważyć odwrotną tendencję. Nowy projekt ma to zmienić, a odtworzenie szlaku wodnego ma przynieść szereg korzyści. Grupa Azoty wyjaśniła, że celem projektów jest wsparcie procesów logistycznych w ramach transportu surowców i dystrybucji projektów spółki. Dodatkowo szlak ma wpłynąć na zmniejszenie śladu węglowego.

Tunel na Zakopiance oficjalnie otwarty!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button