DrogowyTransport
Gorące newsy

Masowe zwolnienia w polskiej fabryce! Pracę straci kilkaset osób

Firma dodała, że planuje w najbliższych tygodniach współpracować ze związkami zawodowymi

Nadciągający kryzys jest już więcej niż pewny. Problemy dotknęły również starachowicką fabrykę firmy MAN Truck & Bus SE. Firma zapowiedziała, że planuje masowe zwolnienia, a pracę w MAN Truck Starachowice może stracić nawet 860 osób. Firma przyjęła bowiem pakiet działań, mających na celu restrukturyzację działalności w obszarze autobusów.

Grupowe zwolnienia w MAN Truck Starachowice

Firma MAN Truck & Bus SE poinformowała, że zatwierdziła kompleksowy pakiet środków w celu restrukturyzacji swojej działalności w zakresie autobusów. Sprzedaż w tym segmencie spadła z około 7 400 sztuk w 2019 roku do około 4 600 sztuk w 2021 roku, a w ciągu dziewięciu miesięcy 2022 r. sprzedano zaledwie 2800 autobusów. Co więcej, nadchodzący kryzys nie daje perspektyw co do poprawy sytuacji rynkowej i sprzedażowej, a tym samym rozwoju działalności autobusowej firmy. Dlatego też firma zapowiedziała masowe zwolnienia, a pracę w MAN Truck Starachowice może stracić nawet 860 osób.

Oprócz zwolnień firma zamierza poprawić swoje przychody dzięki działaniom sprzedażowym. Z kolei po stronie wydatków, MAN zamierza zmniejszyć koszty produkcyjne, materiałów, energii i rozwoju. Firma dodała, że obie fabryki autobusów w Ankarze (Turcja) i Starachowicach (Polska) nadal będą kontynuować pracę, by elastycznie reagować na wymagania rynku.

W polskim zakładzie produkcyjnym w Starachowicach w przyszłości ma być produkowanych osiem jednostek autobusowych dziennie zamiast obecnych dwunastu. To planowane zmniejszenie mocy produkcyjnych zmusi nas do zlikwidowania 860 miejsc pracy w zakładzie w Starachowicach. Poinformowaliśmy o tym załogę w zakładzie i teraz przystąpimy do konsultacji ze związkami zawodowymi – wyjaśnił Michael Kobriger, członek zarządu ds. produkcji i logistyki w MAN Truck & Bus SE.

Czytaj też: Protest w fabryce MAN w Starachowicach. Pracownicy domagają się podwyżek

Związki zawodowe chcą negocjacji

Firma dodała w oświadczeniu, że jest świadoma swojej odpowiedzialności społecznej i planuje w najbliższych tygodniach współpracować ze związkami zawodowymi, by znaleźć realne rozwiązania dla pracowników w Starachowicach. W planach jest między innymi zaoferowanie zwolnionym pracownikom… pracy w krakowskiej fabryce samochodów ciężarowych lub w fabryce w Banovcach (Słowacja).

Jan Seweryn, przedstawiciel związków zawodowych w starachowickiej firmie potwierdził, że NSZZ Solidarność została oficjalnie poinformowane o zwolnieniach. Związkowiec dodał, że skala planowanych zwolnień jest bardzo duża i strona związkowa zamierza negocjować z MAN plany restrukturyzacji. Stwierdził jednak, że prezes firmy dał jasno do zrozumienia, że zwolnienia są konieczne, a decyzja w tej sprawie jest nieodwracalna. Starachowicka fabryka autobusów zatrudnia około 3500 pracowników, a więc zwolnienia w MAN Truck Starachowice dotkną niemal 25% całej załogi.

Czytaj też: Globalny policy mix w okresie kryzysu pandemicznego [ANALIZA]

Masowe zwolnienia w Walmart. Firma stawia na robotykę i automatykę

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button