LotniczyTransport

Saudia kupuje futurystyczne taksówki powietrzne Lilium Jet

Elektryczne taksówki będą wykorzystywane do połączeń typu point-to-point

Dzięki swojej strategii „Wizja 2030” Arabia Saudyjska chce uniezależnić się od ropy naftowej. Nawet krajowe lotnictwo ma teraz stać się nieco bardziej elektryczne, a przewoźnik Saudia planuje zakupić od firmy Lilium sześciomiejscowe taksówki powietrzne Lilium Jet.

Saudia zamawia taksówki powietrzne Lilium Jet

Elektryczne taksówki powietrzne Lilium Jet będą wykorzystywane do połączeń typu point-to-point. Ponadto klienci klasy biznes będą mogli w przyszłości korzystać z odrzutowca Lilium w podróżach do hubów linii. Saudia obsługuje obecnie ponad 100 tras krajowych i międzynarodowych. Umowa jest pierwszym partnerstwem dla Lilium w regionie arabskim. Producent multicopterów Volocopter zawarł już także umowę z saudyjskim regionalnym deweloperem Neom w grudniu 2021 roku, zamawiając dziesięć dwumiejscowych dronów i dwa drony cargo. Mają one latać już w 2024 roku.

Jesteśmy zachwyceni współpracą z innowacyjnymi partnerami, dla których zrównoważony rozwój jest priorytetem. To partnerstwo z Saudia, nasze pierwsze na Bliskim Wschodzie, jest ekscytującym rozwojem dla Lilium. Cieszymy się na współpracę z Saudia w celu wdrożenia sieci eVTOL w całej Arabii Saudyjskiej – powiedział Alexander Asseily, wiceprezes Lilium.

Proponowany układ pomiędzy Saudia i Lilium jest uzależniony od ukończenia przez strony oceny wykonalności, uzgodnienia warunków handlowych i zawarcia ostatecznych umów w tym zakresie oraz spełnienia określonych warunków.

Czytaj też: Lilium rozwija podniebne taksówki. Zakończono testy przejścia między operacjami pionowymi i poziomymi

Certyfikacja powietrznego pojazdu

Lilium pierwotnie chciało uzyskać homologację swojego samolotu do 2024 roku. W marcu firma przesunęła termin o „co najmniej dwanaście miesięcy”. Certyfikacji należy się zatem spodziewać najwcześniej w 2025 roku. Natomiast linie lotnicze Saudia chcą jak najbardziej wspierać producenta w procesie certyfikacji w Arabii Saudyjskiej. Proponowane porozumienie sprawi, że Saudia będzie pierwszą linią lotniczą w regionie, która zakupi sto taksówek Lilium Jet wraz z rocznym wsparciem.

Saudia dąży do tego, aby być wiodącą w branży linią lotniczą zaangażowaną w zrównoważony rozwój. Nasz projekt sieci eVTOL z Lilium ma ogromne znaczenie dla przemysłu lotniczego Królestwa i będzie skuteczny w promowaniu zrównoważonej turystyki w Arabii Saudyjskiej poprzez podróże lotnicze z zerową emisją. Saudia zamierza zaspokoić rosnący popyt na regionalną mobilność lotniczą i zaoferować naszym cenionym gościom doskonałe doświadczenia pokładowe. Potencjał takiej sieci tranzytu lotniczego jest nieograniczony – mówi prezes Saudii, Ibrahim Koshy.

Czytaj też: W Arabii Saudyjskiej powstaje najnowocześniejsze miasto świata

FAA wydaje zgodę na świadczenie usług przez Joby Aviation. Przełom w sprawie powietrznych taksówek?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button