KolejowyTransport
Gorące newsy

Ukraińscy rolnicy apelują o połączenie z Gdańskiem. Co zrobi PiS?

Nowe połączenie kolejowe rozwiąże problemy logistyczne wynikające z konieczności przestawiania wagonów

Ukraińska Rada Rolnicza (BAP) i Ukraińska Konfederacja Rolnicza (VAF) zwróciły się do polskiego rządu z prośbą o budowę linii kolejowych wyposażonych w szeroki rozstaw szyn. Dzięki temu apelowi ukraińscy rolnicy mają nadzieję na połączenie ukraińskiej i litewskiej sieci kolejowej z Gdańskiem i tamtejszym portem. Podstawowym celem apelu jest zwiększenie eksportu produktów rolnych z Ukrainy przez Litwę.

Ukraińscy rolnicy apelują o nowe połączenie z Gdańskiem

Głównym problemem dla Ukraińców jest to, że Litwa od czasu rozpoczęcia wojny nie przewozi towarów przez Białoruś. Alternatywna droga wiedzie przez Polskę, która tylko częściowo wyposażona jest w kolej szerokotorową, głównie na południowym wschodzie, daleko od granicy z Litwą. Ukraińscy rolnicy liczą, że połączenie kolejowe z Gdańskiem o szerokości 1 520 milimetrów pozwoli zwiększyć eksport i rozwiąże problemy logistyczne wynikające z konieczności przestawiania wagonów.

Z powodu różnic w rozstawie torów między Polską, Ukrainą i krajami bałtyckimi istnieje konieczność przeładowywania zawartości wagonów na przejściach granicznych między krajami lub przestawiania wagonów – podał BAP.

Ponadto budowa takiego połączenia, zdaniem BAP, przyczyniłaby się do zwiększenia znaczenia kolei w handlu między trzema krajami. Na przykład odciążyłoby to przejścia graniczne i port w Kłajpedzie na Litwie, jeden z najbliższych Ukrainie portów europejskich.

Czytaj też: Ukraiński import zboża pomógł węgierskim kolejom

Zbiorowy apel o zwiększenie konkurencyjności kolei

Apel został złożony na ręce Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Sygnatariuszami dokumentu były Ukraińska Rada Rolnicza, Związek Rolniczy Ukrainy, Ukraiński Klub Agrobiznesu, Ogólnoukraiński Związek Gmin, Związek Hodowców Drobiu Ukrainy oraz Ukraińska Konfederacja Rolnicza.

Wniosek miałby zwiększyć atrakcyjność transportu kolejowego na tym obszarze. Jak wskazał BAP, transport drogowy dla ładunków masowych na duże odległości nie jest optymalnym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę, że często jest droższy od kolejowego. Z drugiej strony apel wydaje się nieco sprzeczny z unijną ideą upowszechniania europejskiego rozstawu torów w krajach Europy Wschodniej. Apel wystosowano zresztą po tym, jak Wspólnota Europejskich Przedsiębiorstw Kolejowych i Infrastrukturalnych (CER) zmieniła propozycję TEN-T, aby rozszerzyć cztery korytarze na Ukrainę i Mołdawię.

Czytaj też: Ukraińcy założyli w Polsce już ponad 10 tys. firm!

Rosjanie ostrzelali cywilną barkę ze zbożem. Dwie osoby nie żyją

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button