Zeppelin wózki
DrogowyIntermodalnyTransport

Raport PITD i Betacom: Zielona rewolucja w transporcie intermodalnym

Zielona rewolucja w transporcie intermodalnym stała się głównym zagadnieniem najnowszego raportu PITD i Betacom.

Zielona rewolucja w transporcie intermodalnym – raport PITD i Betacom 

Polski Instytut Transportu Drogowego we współpracy z Betacom opracował oraz wydał raport dotyczący zielonej transformacji w transporcie drogowym. Uwzględniono w nim odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące postępów w transporcie intermodalnym w Polsce. Zawarto również wypowiedzi ekspertów z branży, którzy stwierdzili, że rozwój systemów TMS jest przyszłością dla usprawnienia transportu. 

Zobacz także: PITD: rola spedytorów vs armatorów w czasach niepewności gospodarczej

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w minionym roku przeładowano łącznie 5,4 mln szt. kontenerów. Co więcej, według danych Urzędu Transportu Kolejowego w analogicznym okresie  przewieziono w Polsce 2,9 mln TEU. To dowody na to, że transport intermodalny w kraju cały czas dynamicznie się rozwija (Więcej: Nowe połączenie intermodalne pomiędzy Ostrawą a Gdańskiem. Na trasie będą kursować pociągi o długości 750 m oraz Nowy terminal intermodalny w Zamościu pomoże w eksporcie ukraińskiego zboża!).

Rozwój transportu intermodalnego w Polsce

W ciągu pięciu lat osiągnięto niemal dwukrotny wzrost. W raporcie znajduje się szczegółowy opis czynników wpływających na obecny wygląd tej gałęzi transportu oraz rozważania dotyczące jego przyszłości. 

Jak informują autorzy raportu, po przeanalizowaniu ostatnich trzech lat aż ¾ przedsiębiorców realizujących transport intermodalny wskazało, że zarówno dla importu, jak i eksportu rok 2021 był najlepszym okresem od 2019 roku. Tak więc to nie tylko powrót po pandemii, ale również zupełnie nowy kierunek rozwoju. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że firmy transportowe coraz częściej sięgają również po nowoczesne rozwiązania do zarządzania transportem. Mowa głównie o inwestycji w rozwiązania TMS, które są odpowiedzią na złożone wymagania branżowe. Zauważalny jest rozwój zarówno firm transportowych, jak i samych systemów TMS, które są usprawniane na potrzeby klientów. 

Zobacz także: Wielka Brytania w kryzysie. Czy to skłoni Polaków do powrotu?

Opracowanie „Zielona rewolucja w transporcie intermodalnym. TMS i nowoczesne technologie” jest dostępne na stronie internetowej Polskiego Instytutu Transportu Drogowego. W raporcie można znaleźć prognozy oraz odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości branży. Czy transport intermodalny jest rozwiązaniem na obecne wyzwania braku zawodowych kierowców? W jaki sposób pandemia i wojna w Ukrainie wpłynęły na rozwój tej gałęzi transportu? Jak zmienia się udział transportu intermodalnego na przestrzeni lat? Czy intermodal pomoże w ograniczaniu emisji CO2?

PITD: Brak kierowców w Polsce coraz większym problemem dla branży TSL

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button