LotniczyTransport

Arabia Saudyjska planuje zakup 40 samolotów Airbus A350

Niektóre źródła podają jednak, że kraj opowiada się za samolotami Boeing 787

Arabia Saudyjska planuje duże zamówienie samolotów dla swojej drugiej narodowej linii lotniczej. Według ostatnich doniesień, Arabia Saudyjska może zamówić nawet 40 samolotów Airbus A350. Wielu jednak uważa, że Boeing nie został jeszcze całkowicie skreślony przez Arabów.

Arabia Saudyjska zainwestuje w samoloty Airbus A350

Arabia Saudyjska jest w trakcie zaawansowanych negocjacji w sprawie dużego zamówienia samolotów. Według raportu agencji Reuters, Arabia Saudyjska może zamówić nawet 40 samolotów Airbus A350 o wartości około 12 miliardów dolarów  po cenach katalogowych.

Zakup zostanie dokonany przez państwowy Fundusz Inwestycji Publicznych (PIF) i zapoczątkuje działalność drugiej państwowej linii lotniczej w Arabii Saudyjskiej. Ma ona konkurować z innymi uznanymi przewoźnikami z Zatoki Perskiej. Niektóre źródła podają jednak, że kraj opowiada się za samolotami Boeing 787, ale jak dotąd nic nie zostało potwierdzone. Boeing i Airbus nie wydały żadnych oświadczeń dotyczących rozwoju sytuacji.

Bloomberg donosi, że umowa dla nowej linii lotniczej może zawierać opcję zakupu 40 kolejnych samolotów, co potencjalnie może sprawić, że całe zamówienie wyniesie nawet 80 maszyn. Obok samolotów szerokokadłubowych rozważane są również odrzutowce wąskokadłubowe, w których Boeing ma do dyspozycji serię 737 MAX, a Airbus modele A320neo.

Czytaj też: Amazon Air wynajmuje dziesięć samolotów Airbus A330-300F

Arabia Saudyjska uruchamia nową linię lotniczą

Doniesienia o rozmowach Arabii Saudyjskiej na temat nowego zamówienia na samoloty pojawiają się już od jakiegoś czasu. Jednak biorąc pod uwagę obecny klimat polityczny na świecie, wielu uważa, że na wynik tego zamówienia mogą wpłynąć stosunki międzynarodowe i polityka. W związku z tym, że stosunki między Arabią Saudyjską a USA są ostatnio napięte, nie wiadomo, czy może to wpłynąć na ostateczną decyzję PIF.

W tej chwili nie jest również jasne, czy kraj Zatoki Perskiej wybrałby mieszaną flotę Boeinga i Airbusa, czy pozostałby przy jednym producencie. Każda taka transakcja będzie również wiązała się z negocjacjami z producentami silników, co samo w sobie jest złożonym procesem.

Arabia Saudyjska, chcąc zdywersyfikować swoją gospodarkę i uniezależnić się od ropy naftowej, w ramach swojej „Wizji 2030„, jest w trakcie uruchamiania nowej linii lotniczej. Jej celem jest przyciągnięcie 30 milionów międzynarodowych pasażerów tranzytowych do końca dekady. Przewoźnik o nazwie RIA będzie miał siedzibę na międzynarodowym lotnisku King Khalid w Rijadzie. Wraz z Saudią, królestwo ma nadzieję stworzyć dwie światowej klasy linie lotnicze, które będą konkurować z dużymi liniami lotniczymi ME3 z sąsiednich krajów.

Czytaj też: Sytuacja w Libanie jest dramatyczna. Banki zamykają się „na czas nieokreślony”

Duże chińskie linie lotnicze wznowiły loty międzynarodowe

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button