Bez kategoriiDrogowyTransport
Gorące newsy

Mercedes-Benz też wychodzi z Rosji. Sprzeda udziały inwestorowi

Mercedes-Benz zawiesił produkcję w Rosji na początku marca

Mercedes-Benz zapowiedział, że wycofa się z rynku rosyjskiego i sprzeda udziały w swoich filiach przemysłowych i usługach finansowych lokalnemu inwestorowi, stając się kolejnym producentem samochodów, który wychodzi z Rosji. Mercedes-Benz zawiesił produkcję w Rosji na początku marca.

Mercedes-Benz też wychodzi z Rosji

Mercedes-Benz również wychodzi z Rosji i sprzeda udziały w lokalnych filiach sieci dealerów samochodowych Avtodom. Dyrektor finansowy Mercedesa, Harald Wilhelm, prezentując wyniki za trzeci kwartał, stwierdził, że nie oczekuje, aby transakcja ta miała dalszy znaczący wpływ na rentowność i sytuację finansową grupy, poza tym, co odnotowano w poprzednich kwartałach.

Ostateczne zakończenie transakcji jest uzależnione od zgody urzędu i realizacji warunków określonych w umowie – dodał.

Rzecznik Mercedesa powiedział, że planowana transakcja nie wpłynie na 15% udziałów firmy w rosyjskim producencie ciężarówek Kamaz i zgodnie z planem powinny one zostać przeniesione do Daimler Truck w tym roku. Mercedes zawiesił produkcję w Rosji na początku marca. Stowarzyszenie Europejskich Przedsiębiorców (AEB) poinformowało, że od stycznia do września sprzedano w Rosji 9 558 Mercedesów, co oznacza spadek o 72,8% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Czytaj też: Hyundai Motor też rozważa sprzedaż swojej rosyjskiej fabryki

Nissan też sprzeda rosyjski oddział

Avtodom przekazał, że wybierze partnera technologicznego, który będzie kontynuował eksploatację zakładów produkcyjnych na terenie przemysłowym Esipovo na północny zachód od Moskwy, gdzie Mercedes-Benz ma zakład produkcyjny.

Głównymi priorytetami przy uzgadnianiu warunków transakcji było maksymalne wypełnienie zobowiązań wobec klientów z Rosji zarówno w zakresie usług posprzedażowych, jak i finansowych, a także zachowanie miejsc pracy pracowników w rosyjskich oddziałach firmy – powiedziała w oświadczeniu Natalia Korolewa, prezes Mercedes-Benz Rus.

Mercedes nie jest jedyną firmą, która rozważa sprzedaż rosyjskiej fabryki. Na początku miesiąca Nissan zapowiedział, że przekaże swoją działalność w Rosji państwowemu podmiotowi za 1 euro, ponosząc stratę około 100 miliardów jenów (3,43 mld zł). Rosyjskie ministerstwo przemysłu i handlu przekazało, że transakcja da Nissanowi prawo do odkupienia firmy od państwowej firmy NAMI w ciągu sześciu lat. Sprzedaż obejmie zakłady produkcyjne i badawcze Nissana w Sankt Petersburgu, a także centrum sprzedaży i marketingu w Moskwie.

Czytaj też: Sankcje nie działają? Działają i to jeszcze z jaką siłą! [ANALIZA]

Nissan sprzeda rosyjski oddział za… 1 euro. Straci 687 mln dolarów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button