PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyPrzemysł 4.0Transport

Polska dołączyła do EETS! Co to oznacza dla kierowców?

Polska stała się członkiem systemu Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej (EETS). Dzięki temu procedury płatności będą uproszczone, szczególnie dla przewoźników międzynarodowych. 

Polska dołączyła do EETS

17 października Polska dołączyła do grupy państw, które świadczą Europejską Usługę Opłaty Elektronicznej (ang. European Electronic Tolling Service, EETS). Oznacza to, że teraz kierowcy zobowiązani do płatności myta będą mogli uiścić opłatę wyłącznie za pomocą jednego OBU (ang. On Board Unit). Krajowa Administracja Skarbowa podała także, że obecnie jedynym akredytowanym dostawcą usługi EETS jest Telepass S.p.A. W planach jest umożliwienie nabycia usługi również u innych dostawców w terminie późniejszym.

Dzięki włączeniu Polski do systemu Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej nie ma konieczności instalacji na pojazdach różnych urządzeń naliczających odpowiednią kwotę za przejazd. Do obsługi całego systemu wystarczy natomiast jedno urządzenie pokładowe.

Zobacz także: Hyundai Motor też rozważa sprzedaż swojej rosyjskiej fabryki

Dołączenie Polski do European Electronic Tolling Service a system e-TOLL

Dołączenie Polski do systemu EETS wiąże się również ze zmianami w e-TOLL. Według informacji przekazanych przez Krajową Administrację Skarbową dostawca EETS ma przejąć część obowiązków związanych z systemem opłat. Dostawca zapewnia również urządzenie pokładowe OBU, które jest niezbędne do naliczania opłat za przejazd. Co istotne, rozliczenie opłat następuje pomiędzy użytkownikiem OBU a dostawcą EETS, a później pomiędzy dostawcą EETS a Szefem KAS.

Zobacz także: Agencja Moody’s ostrzega. Rating kredytowy Polski może pójść w dół

Tym samym Polska jest kolejnym krajem, który digitalizuje systemy opłat oraz proponuje rozwiązania automatyczne. Państwa, w których obowiązuje system to również Niemcy, Francja, Włochy, Austria, Hiszpania, Portugalia, Dania, Szwecja, Belgia.

Sprawny system poboru opłat to znaczne odciążenie dla wielu firm transportowych działających w całej Unii Europejskiej. Każde przedsiębiorstwo, które prowadzi działalność w państwach Wspólnoty, zmaga się z biurokracją. Nowe narzędzie to ewolucja systemu, który ma na celu ujednolicenie przepisów. System z pewnością uprości działanie zarówno instytucjom, jak i przedsiębiorcom oraz jednostkom odpowiedzialnym za zarządzanie drogami.

Rekrutacje kierowców w USA przybierają na sile pomimo niepewnych prognoz

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button