PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport
Gorące newsy

Rosja chce zerwać porozumienie z ONZ o eksporcie zboża!

Ambasador Rosji w Genewie powiedział Reutersowi, że Moskwa przedstawiła ONZ zastrzeżenia dotyczące porozumienia w sprawie eksportu zboża z Morza Czarnego i jest gotowa odrzucić odnowienie umowy w przyszłym miesiącu, jeśli jej żądania nie zostaną uwzględnione. Porozumienie, zawarte przez ONZ i Turcję w lipcu, utorowało Ukrainie drogę do wznowienia eksportu zboża z portów nad Morzem Czarnym, które były zamknięte od czasu inwazji Rosji. Rosja, zgadzając się na porozumienie z ONZ, sama uzyskała gwarancje dla własnego eksportu zboża i nawozów.

Rosja zerwie porozumienie z ONZ?

Rosja i Ukraina są dwoma największymi eksporterami zboża na świecie, a Rosja jest numerem jeden wśród eksporterów nawozów, więc wynegocjowane porozumienie z ONZ pomogło zapobiec globalnemu kryzysowi żywnościowemu. Jednak Moskwa wielokrotnie skarżyła się na jego realizację, argumentując, że nadal ma problemy ze sprzedażą nawozów i żywności. W rozmowie z Reutersem Giennadij Gatilov, ambasador Rosji przy ONZ w Genewie, powiedział, że Moskwa dostarczyła list do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa z listą skarg. Urzędnicy ONZ mają być w Moskwie w niedzielę, aby omówić odnowienie porozumienia.

Jeśli zobaczymy, że nic się nie dzieje po rosyjskiej stronie umowy – eksportu rosyjskich zbóż i nawozów – to wybaczcie, ale będziemy musieli spojrzeć na to w inny sposób – powiedział.

Zapytany, czy Rosja może wstrzymać poparcie dla odnowienia umowy, powiedział:

Istnieje taka możliwość… Nie jesteśmy przeciwni dostawom zboża, ale ta umowa powinna być równa, powinna być sprawiedliwie i uczciwie realizowana przez wszystkie strony.

Czytaj też: Ukraiński import zboża pomógł węgierskim kolejom

Przeszkody dla rosyjskiego eksportu

Gatilov odmówił udostępnienia kopii listu. Z kolei rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział:

Pozostajemy w stałym kontakcie z rosyjskimi urzędnikami, a także z urzędnikami Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych w celu usunięcia ostatnich przeszkód, aby ułatwić eksport rosyjskiego zboża i nawozów.

Powiedział, że Guterres jest zaangażowany w te wysiłki oraz w poszerzoną i rozszerzoną Inicjatywę Zbożową z Morza Czarnego. Zapytany o perspektywę spotkania prezydenta Władimira Putina z prezydentem USA Joe Bidenem, Gatilov powiedział, że nie jest to wykonalne, biorąc pod uwagę poziomy amerykańskiego wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

To czyni USA częścią konfliktu – stwierdził Rosjanin.

Jednak był bardziej optymistyczny co do innych wyników negocjacji, takich jak dostęp do pomocy i dalsza wymiana więźniów, nazywając je „możliwością”. Powiedział, że delegacja Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża spotkała się niedawno z rosyjskim ministerstwem obrony w Moskwie w sprawie ewentualnej wymiany, nie podając jednak dalszych szczegółów.

Czytaj też: Rosyjska blokada eksportu zboża: skutki i rozwiązania

Statek ONZ dotarł do Afryki Wschodniej. Przewiózł zboże z Ukrainy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button