PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
MorskiTransport

Rynek przewozów kontenerowych w USA znów notuje spadek

Amerykański rynek przewozów kontenerowych słabnie w związku z osłabieniem popytu. Stawki frachtowe na szlaku handlowym Daleki Wschód – Ameryka Północna wydają się pozostawać pod presją, ponieważ nierównowaga rynkowa zaczyna się korygować, a amerykańscy importerzy mają słabe prognozy dotyczące wolumenu w pozostałej części roku.

Rynek przewozów kontenerowych w USA

W miarę jak rynek przewozów kontenerowych mija stosunkowo spokojny szczyt sezonu importowego, pojawiają się oczekiwania, że północnoamerykańskie stawki frachtu importowego będą kontynuowały korekty w dół, zanim ustabilizują się w nowym roku.

Przed złotym tygodniem stawki naprawdę spadły, ale niekoniecznie osiągnęły dno. Nie ma stabilizacji, nie jest jasne, gdzie jest to dno – powiedział Kyle Beaulieu, dyrektor ds. strategii oceanicznej w firmie logistycznej Flexport.

S&P Global Commodity Insights przewiduje, że stawki na Platts Container Rate 13Azja Północna od zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej — będą się dalej spadać w czwartym kwartale i w nowym roku, po czym ustabilizują się w lutym. W okresie od października do stycznia stawki za przewóz ładunków z Azji Północnej do USWC mają spadać średnio o 9% miesięcznie, osiągając najniższy poziom 1 500 USD/FEU w styczniu, po czym odbiją i osiągną średnią wartość około 1 650 USD/FEU w II kwartale 2023 r. W przypadku ładunków z Azji Północnej kierowanych do USEC, gdzie silniejszy popyt w stosunku do Zachodniego Wybrzeża USA utrzymywał stawki na stałym poziomie, S&P Global spodziewa się spadku stawek do około 5 000 USD/FEU w grudniu, co stanowiłoby 52% spadek w skali roku.

Widzę, że stawki Trans-Pacific kontynuują jeszcze większy spadek. Byłem zaskoczony, że spadły poniżej 2 000 USD po stronie kupującego – powiedział jeden ze spedytorów, dodając, że krótkoterminowe ceny spot raczej nie odbiją.

Czytaj też: Stawki za przewóz kontenerów z Azji do Europy cały czas maleją

Zróżnicowanie importu na Atlantyku

Nawet w sytuacji, gdy rynek przewozów kontenerowych doświadcza znacznych spadków, stawki z Azji PółnocnejUSEC utrzymały się na znacznie mocniejszym poziomie w porównaniu do stawek na Zachodnim Wybrzeżu USA, gdzie zatory za oceanem w dużej mierze zmniejszyły się, szczególnie w bramach południowej Kalifornii. Źródła podają, że zwiększona rozpiętość pomiędzy wybrzeżami wynika z ostrożności załadowców, którzy chcieli zdywersyfikować swoje ładunki z dala od zatorów w portach USWC na początku roku i uciec przed widmem zamknięcia portów w obliczu potencjalnego sporu pracowniczego.

Podczas gdy zmienne stawki na rynku spot spadły gwałtownie w trzecim kwartale, przewoźnicy nieoczekiwanie powstrzymywali się od usuwania zdolności przewozowych aż do ostatnich tygodni, co nie zdołało powstrzymać erozji stawek. Jednak ostatnio przewoźnicy zaczęli rezygnować z niektórych usług w obliczu słabego popytu. W ostatnich tygodniach przewoźnicy byli jednak bardziej proaktywni i zamiast ograniczać połączenia, zdecydowali się na wstrzymanie konkretnych rejsów, szczególnie w okresie Złotego Tygodnia w Chinach (1-7 października), kiedy to popyt eksportowy historycznie spada, a przewoźnicy zmniejszają swoje zdolności przewozowe.

Podobna sytuacja miała miejsce w Ameryce Południowej, gdzie stawki nie były odporne na spadki na rynku, podczas gdy import na obu wybrzeżach odnotował spadki w związku z presją gospodarczą na popyt importowy z Azji. Przykładowo Port Santos w Brazylii, największy w Ameryce Łacińskiej, odnotował spadek importu o 4,47% do 596 083 TEU w ciągu siedmiu miesięcy do lipca w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r. Wszystkie brazylijskie porty odnotowały spadek importu w tym samym okresie, przy łącznej stracie 12,28% w tym samym siedmiomiesięcznym okresie.

Czytaj też: Światowy kryzys żywnościowy jest permanentny. Prawie miliard ludzi na świecie głoduje

CMA CGM nagrodzi klientów za szybszy zwrot kontenerów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button