PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Niemieckie firmy logistyczne zdominowały sektor przewozów lotniczych

Niemieckie firmy logistyczne dominują przewozy lotnicze cargo. W 2021 roku przewieziono znacznie więcej niż w pandemicznym roku 2020. Obecnie najwięksi operatorzy szykują się na zbliżający się szczyt sezonu. 

Niemieckie firmy logistyczne – dane za 2021 rok

Firmy logistyczne z Niemiec zajmują czołowe miejsca w światowych rankingach największych operatorów lotniczych. Co więcej, szacuje się, że firmy znajdujące się na podium mogą w przyszłym roku znacznie zwiększyć wolumen transportowanych towarów.

Zobacz także: Czy nowe technologie zastąpią działy HR w firmach logistycznych?

Pierwsze miejsce zajmuje firma Kühne + Nagel, która ze względów strategicznych przeniosła swoją siedzibę do Szwajcarii. W minionym roku przetransportowała samolotem łącznie 2,2 mln ton ładunków (wzrost o 23,3% r/r). Drugie miejsce zajęła korporacja DHL Global Forwarding, która przewiozła 2,1 mln ton ładunków (wzrost o 47,6% r/r).

Na trzecim miejscu wyróżniono duńską firmę DSV. Czwarta pozycja należy do DB Schenker, spółki zależnej niemieckiego, publicznego, ale kontrolowanego przez państwo przedsiębiorstwa kolejowego Deutsche Bahn.

Statista

Powrót do normalności?

Według agencji Armstrong & Associates odpowiedzialnej za zebranie powyższych danych, amerykańskie firmy UPS i Expeditors przewożą znacznie mniej ładunków niż ich europejscy odpowiednicy. Dotyczy to nie tylko okresu pandemii, ale również ożywienia, które nastąpiło w 2021 roku.

Zobacz także: Nagroda Nobla z ekonomii 2022. Dla kogo i dlaczego?

Szacuje się, że łącznie osiem największych firm frachtu lotniczego przetransportowało w ubiegłym roku ok. 11 mln ton towarów. Dla porównania rok wcześniej było to 8,8 mln ton. W stawce znalazła się również chińska firma Apex Logistics, która według ekspertów branżowych ma spory potencjał wzrostu. Niemniej jednak wiosenne blokady oraz powiązana z nimi polityka zero-COVID sprawiły, że rozwój przedsiębiorstwa i tym samym wzrost wolumenu przewożonych towarów został zatrzymany. Apex Logistics może zwiększyć swój udział w rynku już w kolejnym roku, gdy Pekin zdecyduje się na łagodniejsze podejście do kwestii epidemicznych.

Jeśli chodzi o rok bieżący, przed operatorami logistycznymi szczyt sezonu, na który przygotowują się już najwięksi detaliści, szczególnie w Stanach Zjednoczonych (Więcej: Walmart i Target oferują świąteczny asortyment we wrześniu, by złagodzić wpływ inflacji). Dane dotyczące lotniczych przewozów cargo poprawiły się w sierpniu po wcześniejszym spadku i dały promyk nadziei liderom branży (Więcej: Nowe dane dotyczące frachtu lotniczego napawają optymizmem).

Największe huby logistyczne na świecie. Stawkę dominuje Azja

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button