DrogowyKolejowyTransport
Gorące newsy

Wiedeń zmniejszy ogrzewanie w metrze przez kryzys energetyczny

W związku z kryzysem energetycznym w okresie jesienno-zimowym w wiedeńskim metrze i tramwajach będzie o dwa stopnie zimniej. Wiedeń zmniejszy ogrzewanie w komunikacji miejskiej oraz w pomieszczeniach i biurach Wiedeńskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Celem jest zmniejszenie zużycia energii o dziesięć procent.

Wiedeń zmniejszy ogrzewanie w komunikacji miejskiej

W wiedeńskiej firmie transportowej Wiener Linien od lat stawia na oszczędzanie energii i zrównoważony rozwój, dlatego w tym zakresie rozpoczęto wiele inwestycji i programów. Jednak ze względu na zbliżający się kryzys energetyczny w okresie jesienno-zimowym podjęto dodatkowe działania w celu zmniejszenia rocznego zużycia energii przez stacje, budynki i warsztaty o dziesięć procent.

Oznacza to, że Wiedeń zmniejszy ogrzewanie w komunikacji miejskiej, czyli w tramwajach i wagonach metra, z 20 do 18 stopni. Zmniejszenie ogrzewania o dwa stopnie nastąpi również w budynkach Wiedeńskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Podświetlane znaki Wiener Linien zostaną wyłączone, a dzieła sztuki na stacjach będą oświetlone z mniejszą jasnością lub wcale. Nadal działać będzie oświetlenie LED w budynkach i w pojazdach stałych oraz czujniki ruchu do sterowania oświetleniem w budynkach firmowych. Zoptymalizowane zostanie również oświetlenie i wentylacja przystanków.

Oczekuje się, że środki te zmniejszą zużycie energii elektrycznej o 11 gigawatogodzin rocznie, co odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej przez około 3000 czteroosobowych gospodarstw domowych. Dodatkowo tam, gdzie to możliwe, ogrzewanie gazowe zostanie zastąpione ogrzewaniem geotermalnym, co ma pozwolić na zaoszczędzenie zużycia ciepła przez 1000 czteroosobowych gospodarstw domowych rocznie.

Czytaj też: Miliardowe straty Czeskich Kolei. Wszystko przez drogą energię

Zrównoważone zużycie energii

Wiener Linien od lat pracuje nad zmniejszeniem i długoterminowym zrównoważonym zużyciem energii, dlatego od 2019 r. – we współpracy z wiedeńskim dostawcą energii Wien Energie – montuje panele słoneczne na coraz większej ilości budynków firmy. Do 2025 roku powstanie dwadzieścia takich systemów paneli słonecznych o łącznej powierzchni 70 000 metrów kwadratowych.

Dzięki odnowieniu floty autobusowej liczącej czterysta pojazdów, zużycie energii zmniejszyło się o jedną trzecią, mimo że w międzyczasie flota pojazdów została powiększona o sześć procent. Firma transportowa uczy kierowców energooszczędnych technik jazdy i odzyskuje energię hamowania wagonów metra, która jest wykorzystywana do oświetlenia przystanków.

W ciągu ostatnich lat podjęliśmy już szereg działań mających na celu poprawę naszej efektywności energetycznej. W obecnej sytuacji kryzysowej naszym obowiązkiem jest jednak ponowne przyjrzenie się i wykorzystanie każdej możliwości oszczędzania energii – powiedział Günter Steinbauer, dyrektor zarządzający Wiener Linien.

Czytaj też: Ożywienie po pandemii w Europie musi zmierzyć się z nadchodzącym kryzysem energetycznym

Austrian Airlines zwiększą pojemność swoich Boeingów 777

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button