PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyKolejowyTransport
Gorące newsy

Rosja wznawia kolejowy ruch towarowy na Moście Krymskim

Kolejowy ruch towarowy na Moście Krymskim został wznowiony. Na moście, który łączy Półwysep Krymski z kontynentalną częścią Rosji, znajduje się linia ciężarowa i kolejowa. Sobotnia detonacja dotknęła przede wszystkim odcinek drogowy mostu, ale także wywołała pożar w przejeżdżającym pociągu towarowym.

Ruch towarowy na Moście Krymskim wznowiony

W sobotę rano, krótko po godzinie 6, nastąpił atak na Most Krymski. W efekcie wybuchu część mostu zawaliła się, a eksplozja spowodowała pożar pociągu towarowego na równoległym odcinku kolejowym. Pociąg przewoził zbiorniki z paliwem, a siedem z nich zapaliło się.

Według rosyjskiego ministerstwa transportu w sobotę wieczorem kolejowy ruch towarowy na Moście Krymskim został już wznowiony. W niedzielę wszystkie pociągi towarowe i dalekobieżne pociągi pasażerskie kursowały zgodnie z rozkładem jazdy, a promy miały pomóc w przetransportowaniu dodatkowych towarów i pasażerów przez Cieśninę Kerczeńską.

Most Krymski, zwany także Mostem Kerczeńskim, ma czteropasmowy pas drogowy i dwutorową linię kolejową. Przebiega przez Cieśninę Kerczeńską między Półwyspem Taman w Kraju Krasnodarskim w Rosji a Półwyspem Kerczeńskim na anektowanym nielegalnie Krymie. Został zbudowany przez Rosję po nielegalnej aneksji w 2014 roku. Ma długość 19 km i jest najdłuższym mostem w Europie. Ruch towarowy przebiega głównie między Krymem, Moskwą i Sankt Petersburgiem.

Czytaj też: Rosja wyrzucona z ICAO za kradzież zagranicznych samolotów!

Wysadzenie Mostu Krymskiego

Most Krymski jest kluczowym celem dla sił ukraińskich, które atakują rosyjską logistykę. Przeprawa znajduje się ponad 160 km od terytorium zajmowanego przez Ukrainę. Eksperci od materiałów wybuchowych wskazują, że ogień prawdopodobnie nie został spowodowany przez pocisk.

Brak oczywistych uszkodzeń wybuchowych / fragmentacyjnych na powierzchni drogi sugeruje, że nie użyto broni dostarczonej z powietrza – powiedział jeden z ekspertów.

Most Krymski ma dla Rosji zarówno znaczenie symboliczne, jak i stanowi ważny szlak logistyczny dla sił rosyjskich na Krymie i w południowej części okupowanej przez Rosję Ukrainy. Uszkodzenie linii kolejowej spowodowałoby, że siły rosyjskie na południu miałyby do dyspozycji tylko jedną linię kolejową – między Krasnodarem a Melitopolem – i to taką, która znajduje się w zasięgu ataków Ukrainy. Wybuch na moście nastąpił dzień po 70. urodzinach Putina i w obliczu narastającej w Rosji krytyki prowadzenia wojny z Ukrainą po serii coraz bardziej druzgocących porażek na polu walki.

Czytaj też: Rosyjska gospodarka jednak się „trzyma”. Według Rosjan

Rosja blokuje tranzyt dla Europejczyków. Oprócz papierosów i alkoholu

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button