LotniczyTransport
Gorące newsy

Mołdawia rozważa zamknięcie przestrzeni powietrznej

Rosja bombarduje ukraińskie miasta rakietami, a w sąsiedniej Republice Mołdawii rośnie niepokój. Nic dziwnego, w końcu Rosja w przeszłości już kilkakrotnie wystrzeliła rakiety nad terytorium Mołdawii. Mołdawia rozważa teraz zamknięcie przestrzeni powietrznej, by chronić cywilne samoloty.

Mołdawia rozważa zamknięcie przestrzeni powietrznej

Lotnisko w mołdawskim Kiszyniowie nadal działa normalnie, a we wtorek rano w stolicy Republiki Mołdawii spodziewano się samolotów Turkish Airlines 269 ze Stambułu i Wizz Air 6918 z Wiednia. Sytuacja może się jednak zmienić z minuty na minutę, bowiem Mołdawia rozważają ponowne zamknięcie przestrzeni powietrznej. Tłem dla tego typu decyzji jest nasilająca się rosyjska agresja na sąsiednią Ukrainę.

Od poniedziałku siły rosyjskie ostrzeliwują rakietami centra największych miast Ukrainy. W odpowiedzi minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna oskarżyła Rosję o zbrodnie wojenne. Tymczasem w Mołdawii rosną obawy, że ataki stanowią poważne zagrożenie dla lotnictwa cywilnego.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Rakiety są wystrzeliwane z Morza Czarnego i mogą również przekroczyć mołdawską przestrzeń powietrzną. Naruszenia naszej przestrzeni powietrznej zdarzały się już podczas poprzednich fal ataków – powiedział w wywiadzie telewizyjnym minister obrony Mołdawii Anatol Nosaty.

Mołdawia tymczasowo zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych po rosyjskiej inwazji na Ukrainę pod koniec lutego. W marcu zezwolono jednak na loty humanitarne z uciekającymi z kraju ukraińskimi rodzinami.

Czytaj też: Rosja wznawia kolejowy ruch towarowy na Moście Krymskim

Zemsta za zniszczenie mostu na Krymie

Przez zmasowany atak rakietowy na Ukrainę zginęło już co najmniej 14 osób, a 97 zostało rannych. W całym kraju obowiązuje alarm lotniczy, a rosyjskie rakiety uszkodziły minimum 70 obiektów infrastruktury, w tym 29 obiektów infrastruktury krytycznej. Zbrodniarz wojenny Władimir Putin potwierdził, że zmasowany atak rakietowy to odwet za zniszczenie kluczowego mostu łączącego Rosję z nielegalnie anektowanym przez nią Krymem.

W przypadku dalszych prób dokonywania aktów terroryzmu na naszym terytorium reakcje Federacji Rosyjskiej będą ostre, a skala odpowiadać poziomowi zagrożenia. Nikt nie powinien mieć co do tego wątpliwości – stwierdził rosyjski dyktator w telewizyjnym wystąpieniu.

Most na Krym ma dla Rosji zarówno znaczenie symboliczne, jak i stanowi ważny szlak logistyczny dla sił rosyjskich na Krymie i w południowej części okupowanej przez Rosję Ukrainy. Uszkodzenie linii kolejowej spowodowałoby, że siły rosyjskie na południu mieliby do dyspozycji tylko jedną linię kolejową – między Krasnodarem a Melitopolem – i to taką, która znajduje się w zasięgu ataków Ukrainy. Wybuch na moście nastąpił dzień po 70. urodzinach Putina i w obliczu narastającej w Rosji krytyki prowadzenia wojny z Ukrainą po serii coraz bardziej druzgocących porażek na polu walki.

Czytaj też: Władze Krymu znacjonalizują mieszkania należące do Ukraińców, w tym do samego Zełenskiego

Po 25 latach Ukraina przywróciła połączenie kolejowe z Mołdawią

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button