PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyE-commerceTransport

Amazon zainwestuje ponad 1 miliard euro w elektryczne vany

Amazon poinformował, że zainwestuje ponad 1 miliard euro w ciągu najbliższych pięciu lat w elektryczne vany, ciężarówki i niskoemisyjne centra dystrybucyjne w całej Europie, przyspieszając swoje dążenie do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla.

Amazon kupi nowe elektryczne vany

Amazon zainwestuje ponad 1 miliard euro w elektryczne vany, ciężarówki i niskoemisyjne centra dystrybucyjne w całej Europie. Gigant e-commerce dodał, że inwestycja ma również na celu pobudzenie innowacji w całej branży transportowej i zachęcenie do rozbudowy publicznej infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych (EV). Inwestycja zwiększy flotę elektrycznych vanów Amazona w Europie ponad trzykrotnie, z 3 000 pojazdów do ponad 10 000 do 2025 roku. Z kolei Volvo Trucks dostarczy do końca roku firmie Amazon w Niemczech 20 w pełni elektrycznych ciężkich samochodów ciężarowych. 

Firma nie podała, jaki procent jej europejskiej floty dostawczej jest dziś elektryczny, ale poinformowała, że ​​te 3000 bezemisyjnych furgonetek dostarczyło ponad 100 milionów paczek w 2021 roku. Ponadto Amazon podał, że ma również nadzieję na zakup w nadchodzących latach ponad 1500 elektrycznych samochodów ciężarowych przeznaczonych do przewozów na średnie dystanse.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Chociaż wiele dużych firm logistycznych – w tym firmy kurierskie UPS i FedEx  – zobowiązało się do zakupu dużej liczby bezemisyjnych elektrycznych samochodów dostawczych, wciąż nie ma ich wiele na rynku. Wspomniane wcześniej Volvo Trucks rozpoczęło seryjną produkcję ciężkich elektrycznych samochodów ciężarowych we wrześniu tego roku, a dostępność elektrycznych ciężarówek do przewozów międzymiastowych i regionalnych oznacza duży krok w dekarbonizacji transportu drogowego. 

Czytaj też: Volvo Trucks dostarczy Amazon 20 elektrycznych ciężarówek

Zerowy poziom emisji netto do 2040 roku

Wiele startupów ściga się, aby wprowadzić na rynek elektryczne vany lub ciężarówki. Stają oni w obliczu rosnącej konkurencji ze strony starszych producentów, takich jak General Motors i Ford. Największe zamówienie na elektryczne vany Amazona obejmuje 100 000 pojazdów od Rivian Automotive do 2025 roku.

Firma powiedziała, że oprócz vanów elektrycznych zainwestuje również w tysiące punktów ładowania w europejskich zakładach i w podwojenie sieci centrów dystrybucyjnych w całej Europie. Amazon wykorzysta nowe centra dystrybucyjne do uruchomienia nowych metod dostaw, w tym elektrycznych rowerów towarowych lub dostaw pieszych, aby zmniejszyć emisje.  Firma planuje osiągnąć zerowy poziom emisji netto do 2040 roku.

Czytaj też: Amazon wchodzi na nowy rynek. Pojawiają się obawy o bezpieczeństwo danych

Unilever kupuje elektryczny samochód ciężarowy Volvo

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button