Info z rynkuIntermodalnyTransport

Hapag-Lloyd przejmie terminale kontenerowe SM SAAM

Hapag-Lloyd AG i SM SAAM podpisały wiążącą umowę, na mocy której Hapag-Lloyd nabędzie 100 proc. akcji SAAM Ports S.A. i SAAM Logistics S.A., a tym samym przejmie cały biznes terminalowy spółki i powiązane usługi logistyczne. Strony umowy uzgodniły, że Hapag-Lloyd przejmie terminale kontenerowe SM SAAM za około 1 mld dolarów, a umowa obejmuje również aktywa nieruchomościowe związane z działalnością logistyczną.

Hapag-Lloyd przejmie terminale kontenerowe SM SAAM

Hapag-Lloyd przejmie terminale kontenerowe SM SAAM za kwotę 1 miliarda dolarów. SM SAAM z siedzibą w Chile to operator terminali, firma logistyczna i dostawca usług holowniczych działający w wielu krajach obu Ameryk. Firma została założona w 1960 r., a od 2012 r. jest notowana na giełdzie w Santiago (SSE). Udziały SM SAAM w biznesie terminalowym obejmują 10 terminali w sześciu krajach Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, które zatrudniają około 4 000 pracowników i miały łączną przepustowość kontenerową około 3,5 mln TEU w 2021 roku. Powiązane usługi logistyczne uzupełniają działalność terminalową w pięciu lokalizacjach w Chile, zatrudniając łącznie około 300 pracowników. Należące do SM SAAM biznesy usług holowniczych i usług logistycznych na lotniskach nie są częścią transakcji i pozostaną w SM SAAM.

Inwestowanie w infrastrukturę terminali jest kluczowym elementem naszej strategicznego planu, a Ameryka Łacińska jest jednym z naszych silnych rynków. Nabycie operacji terminalowych SM SAAM oraz komplementarnych usług logistycznych pomoże nam w dalszym wzmacnianiu naszej działalności przy jednoczesnym budowaniu solidnego i atrakcyjnego portfela terminali – powiedział Rolf Habben Jansen, dyrektor generalny Hapag-Lloyd.

Czytaj też: Hapag-Lloyd na Ukrainie. Armator otwiera biuro w Odessie

Hapag-Lloyd inwestuje w terminale

Firma Hapag-Lloyd przekazała, że realizując swoją Strategię 2023, stale zwiększa swoje zaangażowanie w sektorze terminali, ostatnio ogłaszając, że zamierza nabyć mniejszościowy udział we włoskiej firmie Spinelli Group, nabywając udziały w JadeWeserPort w Wilhelmshaven oraz inwestując w budowę Terminala 2 w egipskim porcie Damietta.

Hapag-Lloyd posiada również udziały w terminalu kontenerowym Altenwerder w Hamburgu oraz w terminalu TC3 marokańskiego portu Tangier. Zamknięcie transakcji SAAM jest uzależnione od zgody odpowiednich organów antymonopolowych oraz od spełnienia dodatkowych warunków zwyczajowo przyjętych dla tego typu transakcji.

Czytaj też: 10% światowej populacji jest odpowiedzialne za 48% globalnych emisji

Zysk netto Hapag-Lloyd wzrasta ponad trzykrotnie

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button