PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport
Gorące newsy

Rosja wyrzucona z ICAO za kradzież zagranicznych samolotów!

Rosja straciła miejsce w radzie zarządzającej Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). O usunięciu zdecydowano na szczycie w Montrealu w demokratycznym głosowaniu przedstawicieli ponad 170 państw, w którym Rosja nie uzyskała wystarczającej liczby 86 głosów. Rosjanie są oskarżeni o działania naruszające tzw. konwencję chicagowską.

Rosja wyrzucona z ICAO

Rosja nie zdobyła wystarczającej liczby głosów do ponownego wyboru do rady zarządzającej agencji lotniczej ONZ. Rosja na szczycie w Montrealu otrzymała zaledwie 80 głosów, czyli za mało, by znaleźć się wśród 36 „państw o największym znaczeniu w transporcie lotniczym” w ICAO. Rosja została oskarżona w szczególności o naruszenie ukraińskiej przestrzeni powietrznej i „kradzież” setek zagranicznych samolotów. Propozycja wyrzucenia Rosji została mocno poparta przez stronę czeską, z obecnym w Montrealu ministrem transportu Martinem Kupką.

To jeden z efektów czeskiego przewodnictwa w Komisji Europejskiej – powiedział Kupka.

Rosja zakwestionowała wynik głosowania i poprosiła o jego rewizję, ale większość krajów stwierdziła, że wybory były wolne i uczciwe, a wyniki ostateczne.

Chcielibyśmy wyrazić ubolewanie z powodu wyniku głosowania. Uważamy to za czysto polityczne posunięcie, które nie ma nic wspólnego ze stanowiskiem Rosji w dziedzinie lotnictwa cywilnego – powiedział Reutersowi rosyjski urzędnik.

Czytaj też: Przez sankcje Aeroflot musi rozmontowywać samoloty na części

Rosja ukradła samoloty

Adina Valean, komisarz Unii Europejskiej ds. transportu, powiedziała, że ICAO nie może zaakceptować faktu, że członek, który tak wyraźnie narusza konwencję chicagowską, zasiada w zarządzie organizacji, która ma stać na jej straży.

Tu nie chodzi o politykę – stwierdziła.

Rosja od dawna jest krytykowana za szereg działań naruszających konwencję chicagowską o międzynarodowym lotnictwie cywilnym z 1944 roku. Ponadto w kraju utknęły setki samolotów, które Rosja ukradła i których nie może i nawet nie zamierza zwrócić. Kanada i Europa powiedziały przed głosowaniem, że będą się sprzeciwiać ponownemu wybraniu Rosji do rady.

Decyzja o usunięciu Rosjan z rady zarządzającej ICAO to pierwszy tak poważny akt w jej historii. Co więcej, żaden członek nigdy nie został z niej usunięty. Zgromadzenie ICAO liczące 193 kraje, odbywające się co trzy lata, jest pierwszym od czasu pandemii COVID-19 i wojny na Ukrainie.

Czytaj też: Rosyjska gospodarka jednak się „trzyma”. Według Rosjan

Aeroflot powraca do Delhi. Rosjanie polecą ukradzionymi samolotami?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button