Info z rynkuLotniczy

DHL Express testuje w pełni elektryczny samolot „Alice”

Międzynarodowy operator włącza do swojej floty dwanaście samolotów e-cargo. DHL Express elektryfikuje flotę, stawiając na samoloty o zasięgu wynoszącym 815 km. 

DHL Express elektryfikuje flotę poprzez samoloty e-cargo

DHL Express sukcesywnie elektryfikuje swoją flotę. Globalna sieć lotnicza zostanie wzbogacona o dwanaście samolotów e-cargo. Samoloty podmiejskie „Alice” wyprodukowane przez firmę Eviation Aircraft są w pełni elektryczne. Każda maszyna będzie obsługiwana wyłącznie przez jednego pilota, ich maksymalna ładowność osiąga 1200 kg, a maksymalny zasięg 815 km. Jak wskazuje DHL Express, jest to wystarczająco, aby polecieć z Marsylii do Frankfurtu. Alice ładuje się zaledwie 30 minut.

Pierwszy z samolotów pomyślnie zakończył swój dziewiczy lot w Moses Lake w stanie Waszyngton, USA. Ma to być początek zmian w branży. DHL Express chce wykorzystywać zakupione samoloty do operacji na średnich dystansach, tam, gdzie obecnie wykorzystuje samoloty tłokowe i turbinowe.

Zobacz także: DHL nawiązuje partnerstwo z holenderską firmą e-fulfillment. Monta obsługuje małych i średnich sprzedawców online

DHL Newsroom

Zobacz także: Ożywienie po pandemii w Europie musi zmierzyć się z nadchodzącym kryzysem energetycznym

Nowe rozwiązanie w skali globalnej

Producent samolotów podaje, że dzięki zastosowanemu systemowi magniX samolot jest cichszy niż konwencjonalny model z turbiną. Eviation zwraca również uwagę na mniejszą liczbę podzespołów, co ma teoretycznie ułatwić i skrócić konserwację.

John Pearson, dyrektor generalny DHL Express, komentując testy, powiedział, że ukończenie pierwszego lotu z pozytywnym rezultatem utwierdza w przekonaniu, że nadeszła era zrównoważonego lotnictwa. Flota dwunastu samolotów e-cargo Alice pomoże zrealizować wspólny cel, jakim jest dążenie do logistyki zeroemisyjnej. Zasięg oraz możliwości operacyjne nowych samolotów sprawiają, że ma to być idealne rozwiązanie dla globalnej sieci lotniczej i wspierać dążenie do wniesienia znaczącego wkładu w zmniejszenie naszego śladu węglowego, a ostatecznie osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 roku (Więcej: DHL Express dodaje 320 nowych samochodów elektrycznych do swojej floty).

Obecnie DHL pracuje również nad wprowadzeniem drona dostawczego do dostaw na ostatniej mili w miastach – dwuwirnikowego VTOL Parcelcopter 4.0.

Amazon podnosi stawki dla pracowników magazynowych w USA

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button