KolejowyTransport

Portugalia rozwija kolej dużych prędkości. Czas podróży między Porto a Lizboną wyniesie 75 minut

Według planów portugalskiego rządu na początku przyszłej dekady podróż między Porto a Lizboną będzie trwać 75 minut. Ma to być możliwe do zrealizowania dzięki inwestycjom w kolej dużych prędkości w Portugalii. 

Kolej dużych prędkości w Portugalii

Na początku lat 30. ma zostać ukończona budowa linii kolei dużych prędkości łącząca dwa największe miasta Portugalii – Lizbonę z Porto, z możliwością przedłużenia połączenia do hiszpańskiego miasta Vigo – ogłosił portugalski premier Antonio Costa. Nie jest to jednak jedyne połączenie, na którym aktualnie trwają prace projektowe. Obecnie realizowana jest również koncepcja o nazwie Alfa Pendular, mająca docelowo połączyć Bragę w północnej części kraju z Faro na południu Portugalii. Koszt całej inwestycji ma wynieść prawie 5 mld euro.

Zobacz także: Hiszpania i Portugalia popierają projekt europejskiego gazociągu. Szykuje się przełom?

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Dotychczasowy problem związany z portugalską koleją polega na tym, że prawie połowa pociągów pasażerskich i 90% towarowych kursuje po linii północnej łączącej Lizbonę z Porto. Przekłada się to na ograniczone możliwości zwiększenia liczby połączeń na obecnej linii, a obecnie sam czas podróży między Porto a Lizboną zajmuje prawie 3 godziny.

Szykują się spore inwestycje w infrastrukturę

Obecna infrastruktura szynowa nie jest przystosowana do nowoczesnych wymogów, dlatego, aby mogła obsługiwać kolej dużych prędkości będzie wymagana jej wymiana. Pozwoli to pociągom na osiąganie prędkości do 300 km/h, a czas podróż ma skrócić się do 1 godziny i 15 minut. Nie będzie przy tym wymagana modernizacja istniejących już na trasie przystanków. W mieście Vila Nova de Gaia ma powstać nowa stacja, a w pozostałych miastach na trasie pociągi będą korzystały z dotychczasowych dworców. Inwestycja ta ma stwarzać możliwości nie tylko na poziomie krajowym, ale również międzynarodowym.

Zobacz także: Hiszpańskie pociągi dużych prędkości pojadą aż do granicy z Portugalią

Planowane przedłużenie połączenia do hiszpańskiego miasta Vigo pozwoli na włączenie Portugalii do zintegrowanego połączenia atlantyckiego kolei dużych prędkości na Półwyspie Iberyjskim. Przełoży się to niewątpliwie na możliwości zwiększenia jakości oraz przepustowości transportu między krajami Wspólnoty.

Dakota Północna tworzy swój pierwszy plan rozwoju transportu multimodalnego 

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button