Morski

Firma Artemis Technologies zaprezentowała projekt bezemisyjnego elektrycznego promu

Firma Artemis Technologies, specjalizująca się w rozwijaniu przyjaznych środowisku technologii wykorzystywanych w przemyśle morskim, zaprezentowała projekt bezemisyjnego, w pełni elektrycznego promu.

Artemis Technologies – innowacyjny prom elektryczny 

Statek pasażerski EF-24 ma dosłownie unosić się ponad falami – umożliwiać to ma najnowocześniejsza technologia wodolotów. Unoszenie się podczas nabierania prędkości kadłuba nad wodą znacząco zmniejsza opór wody, co przekłada się na zmniejszone zużycie paliwa – nawet do 85% w porównaniu do jednostek z klasycznymi silnikami Diesla. Zerowa emisja nie jest jedyną korzyścią zastosowania napędu elektrycznego. Warto nadmienić tutaj również ograniczoną emisję hałasu.

Zobacz także: Operator CMA CGM składa zamówienie na 7 nowych kontenerowców zasilanych biogazem

Nowy projekt wpłynie na środowisko i płynniejszą, stabilniejszą żeglugę

Środowisko nie jest jedynym beneficjentem zaproponowanego projektu. Twórcy twierdzą, że zastosowane przez nich rozwiązanie pozwala na płynniejszą, stabilniejszą żeglugę niezależnie od warunków morskich, ograniczając ryzyko wystąpienia choroby morskiej. Firma Artemis Technologies z siedzibą w Belfaście to spin-off zespołu Artemis Racing – zespołu startującego regatach o Puchar Ameryki. 24-metrowe statki będą mogły pomieścić 150 pasażerów oraz będą mogły poruszać się z prędkością do 38 węzłów. 25 węzłów prędkości przelotowej ma zezwolić na podróż na pełnej baterii do 115 mil morskich.

Zobacz także: Praca zdalna w USA głównym winowajcą znacznego wzrostu cen mieszkań

Na pokładzie mają zostać udostępnione różne udogodnienia dla pasażerów takie jak stojaki na rowery, luki bagażowe czy miejsca do przewijania dzieci. Ponadto, wraz z ekspertami z Queens University Belfast opracowany zostanie nowoczesny system unikania kolizji, który znajdzie się na wyposażeniu innowacyjnych promów.

Dr Iain Percy, dwukrotny mistrz olimpijski w żeglarstwie oraz założyciel i CEO Artemis Industries, powiedział:

Wiele miast opartych o istnięjące systemy wodne na całym świecie zmaga się z wyzwaniami rosnącej populacji, korków oraz zanieczyszczenia środowiska.

Zaproponowana przez twórców technologia równoważy wymóg dalszego przemieszczania się ludzi z potrzebą ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Pierwszy prom, o wdzięcznie brzmiącej nazwie Zero, ma wejść do eksploatacji w 2024 roku, kiedy to będzie obsługiwał pilotażowe połączenie między Belfastem a pobliskim miastem Bangor.

Przewoźnik oceaniczny MSC uruchamia własną linię cargo

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button