Zeppelin wózki
LotniczyTransport

Brytyjskie lotnisko Doncaster Sheffield zostanie zamknięte. Anulacja połączeń do Polski

Lotnisko Doncaster Sheffield zostanie zamknięte za miesiąc. Pomimo oferty wsparcia finansowego ze strony lokalnych władz, właściciel nie zdecydował się na przedłużenie funkcjonowania portu do końca tego roku. 

Lotnisko w Doncaster Sheffield zostanie zamknięte

Lotnisko Doncaster Sheffield Airport zatrudniające prawie 800 osób zostanie wkrótce zamknięte. Port lotniczy zlokalizowany w Anglii mierzy się z trudnościami związanymi z rosnącymi kosztami. Z płyty lotniska korzystają przewoźnicy tacy jak Wizz Air oraz operator turystyczny TUI. Obsługiwano tam połączenia do Polski, Krajów Bałtyckich, Wysp Kanaryjskich, Turcji czy Grecji. Sporą część oferty stanowiły połączenia typowo wakacyjne.

Zobacz także: Nowy sojusz w branży. Celem utworzenie europejskiego lidera na rynku transportu ciężkiego

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Informacja o zamknięciu lotniska do końca października spotkała się ze stanowczym sprzeciwem ze strony lokalnych władz. Te chciały utrzymać obiekt do końca roku, aby podtrzymać miejsca pracy w trudnym okresie ekonomicznym na Wyspach (Więcej: Fala strajków uderza w Wielką Brytanię. „Ludzie są wściekli” oraz MFW: cięcia podatków w Wielkiej Brytanii doprowadzą do wzrostu nierówności). Oferowano nawet wsparcie finansowe.

Zobacz także: Sierpniowa inflacja w UE. Jak prezentuje się Polska?

Lotnisko generowało spore straty

Właściciel lotniska Grupa Peel chciał jak najszybciej zamknąć obiekt, ze względu na straty, jakie generuje. Już kilkukrotnie zwracano uwagę na brak inwestorów, którzy mogliby pomóc w rozszerzeniu oferty. Wobec braku perspektyw na rozwój portu lotniczego nie zdecydowano się na zaakceptowanie pomocy ze strony władz i podjęto decyzję o zamknięciu obiektu. Problemy lotniska zaczęły narastać podczas pandemii COVID-19, gdy ruch lotniczy osłabł. Problemem stały się wysokie koszty utrzymania obiektu oraz opłaty. Szacuje się, że od 2005 roku port stracił 170 mln GBP. Szacunki na najbliższe lata pokazywały stratę w wysokości 45 mln GBP. Ponadto w tym roku węgierski przewoźnik Wizz Air zadecydował o zamknięciu swojej bazy operacyjnej i anulacji kilku połączeń do Grecji czy Hiszpanii.

Operator turystyczny TUI przekazał, że w związku z decyzją zarządcy lotniska, ostatni rejs planowany jest na 4 listopada. Z Polski do Doncaster Sheffield można było dolecieć z Gdańska, Katowic, Krakowa, Wrocławia i warszawskiego Lotniska Chopina.

Rosyjskie linie lotnicze upadną? Mobilizacja pracowników je wykończy

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button