E-commerce
Gorące newsy

Poczta Polska podnosi opłaty. Spółka tłumaczy je koniecznością utrzymania nierentownych placówek

Poczta Polska podnosi opłaty i tłumaczy je koniecznością dopasowania cennika do zmieniających się warunków rynkowych. Wynika to również z konieczności utrzymywania nierentownych placówek. 

Poczta Polska podnosi opłaty – czego można się spodziewać?

Od 1 października 2022 roku zadecydowano o podniesieniu opłat za usługi powszechne na rynku krajowym. Ceny usług zorientowanych na obrót zagranicznych pozostaną bez zmian.

Krajowy operator tłumaczy te działania przede wszystkim koniecznością utrzymywania placówek, które nie generują przychodów na odpowiednio wysokim poziomie oraz inwestycjami we własną konkurencyjność (Więcej: Packeta rozszerza współpracę z Pocztą Polską oraz Poczta Polska instaluje automaty paczkowe m.in. przy sklepach sieci Biedronka).

Zobacz także: Amazon wstrzymuje budowę nowych magazynów w Hiszpanii

Zmiany w pocztowym cenniku jedynie na rynku krajowym

Po zapowiadanych zmianach większość przesyłek będzie droższa. Spółka argumentuje jednak, że dla statystycznego Polaka, który wysyła rocznie zaledwie kilka listów, będzie oznaczało to wzrost o kilka złotych. Niemniej jednak dla Poczty Polskiej nawet niewielka korekta ma oznaczać wzrost przychodów – podano w komunikacie.

Spółka podała w oficjalnym komunikacie:

Skala podwyżek wybranych usług w obrocie krajowym wynosi nie więcej niż kilkanaście procent, a w większości przypadków – tylko kilka. Przykładowo, cena popularnych listów nierejestrowanych oraz poleconych w najczęściej wybieranych formatach S i M, wzrośnie o 30 gr. Z kolei za popularne paczki pocztowe w gabarycie A, zapłacimy o 1 zł więcej.

Zmiany dotyczą zarówno najtańszych, jak i droższych usług. Dostarczenie nierejestrowanego listu zwykłego lub pocztówki będzie wiązać się z kosztem na poziomie 3,90 zł. List priorytetowy nierejestrowany to koszt 4,80 zł. List polecony w wariancie ekonomicznym (pismo do urzędu czy banku) będzie kosztował 6,80 zł. Po korekcie cennika za priorytet trzeba będzie zapłacić 8,80 zł, w przypadku przesyłki ważącej do 500 g. Za kilogramową zapłacimy 15,50 zł, a za dwukilogramową już 22,40 zł.

Zobacz także: Duński rząd wprowadza kontrolę czynszów. Trwają prace nad nowym indeksem dla wynajmujących

Jako operator krajowy, Poczta Polska tłumaczy, że w przeciwieństwie do konkurencji, nie może likwidować nierentownych placówek, gdyż jej zadaniem jej zapewnienie dostępu do usług pocztowych większości Polaków. W komunikacie zapewniono, że właśnie poprzez cykl podwyżek PP ma być w stanie obsługiwać swoje placówki w mniej atrakcyjnych, pod względem biznesowych, lokalizacjach. Dotyczy to również placówek wiejskich.

Kögel wprowadza nowy system ostrzegania, który ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button