DrogowyPrzemysł 4.0Transport

Kögel wprowadza nowy system ostrzegania, który ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach

Kögel wraz ze start-upem Flasher i Aspöck opracował system asystujący, który ma ostrzegać o ciężarówkach skręcających w prawo, minimalizując tym samym ryzyko wypadku. 

Kögel wprowadza nowe rozwiązanie technologiczne

Przedsiębiorstwo Kögel specjalizujące się w naczepach opracowało system wspomagania bezpieczeństwa ruchu drogowego (KRS), który ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo na drogach. System wysyła sygnał ostrzegawczy do smartfonów z aplikacją KRS. Informacja dociera do rowerzystów, skuterów i pieszych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie, gdy tylko kierowca ciężarówki sygnalizuje zamiar skrętu w prawo. Naczepa wysyła sygnał do najbliższego otoczenia, gdy kierowca aktywuje kierunkowskaz. Sprzęt Aspöck zainstalowany na naczepie automatycznie wysyła sygnał Bluetooth. Smartfon lub bransoletka ostrzegają niezabezpieczonego użytkownika drogi na trzy sposoby: wizualnie ostrzeżeniem, akustycznie sygnałem ostrzegawczym i dotykowo wibracjami.

Jak podają przedstawiciele Kögel, skręt w prawo ciężarówki jest jednym z najczęstszych powodów wypadków w miastach. Gdy pojazd skręca w prawo, stwarza zagrożenie na drodze. Wpływa na to m.in. martwy punkt, którego nie da się całkowicie uniknąć nawet przy użyciu nowoczesnych systemów lusterek, a który często jest przyczyną tragicznych wypadków.

Zobacz także: Pride Group Enterprises kupi elektryczne ciężarówki Freightliner

Zobacz także: Bank Światowy: globalna recesja może wybuchnąć już w 2023 roku

Opaska ostrzegająca o potencjalnym zagrożeniu

Jak podaje Generalny Niemiecki Klub Rowerowy (ADFC), każdego roku w Niemczech w wyniku podobnych wypadków ginie do 40 rowerzystów. Christian Renners, dyrektor generalny Kögel Trailer GmbH, mówi, że poprzez proponowane rozwiązanie technologiczne, Kögel chce aktywnie przyczynić się do uniknięcia potencjalnych niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Zasięg sygnału ostrzegawczego ma być ograniczony wyłącznie do obszaru bezpośrednio otaczającego samochód ciężarowy, aby nie rozpraszać innych uczestników ruchu.

Kögel prezentuje również opaskę, która jest wyposażona w lampę błyskową, zawiera odbiornik sygnału i ostrzega o sytuacji drogowej. Pasek może być również używany jako kierunkowskaz i światło hamowania, pod warunkiem, że jest noszony na ramieniu.

System jest przeznaczony na smartfony, jednak z powodzeniem może być wykorzystywany również w opaskach sportowych. W planach jest udostępnienie aplikacji za darmo, we wszystkich popularnych sklepach z aplikacjami. Obecnie trwają ostatnie poprawki.

Girteka cyfryzuje systemy logistyczne do zarządzania flotą

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button