Info z rynkuLotniczyTransport

London Heathrow zmieni aż 15% lotów przez pogrzeb Królowej Elżbiety II

Z uwagi na pogrzeb Królowej Elżbiety II, London Heathrow zapowiedziało zmiany w połączeniach lotniczych. Wszystko po to, aby zapewnić ciszę w centrum Londynu na czas planowanej ceremonii. Będzie dotyczyło to 15% lotów, czyli aż 180 lotów zostanie przesuniętych w czasie. Może także dojść do licznych anulacji.

Pogrzeb Królowej Elżbiety II spowoduje utrudnienia na London Heathrow

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022. Trumna z jej ciałem jest obecnie wystawiona w Westminster Hall w Pałacu Westminsterskim. Natomiast sam pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 19 września o godzinie 11:00 czasu BST (12:00 czasu warszawskiego) w Opactwie Westminsterskim. Matka Karola III rządziła Wspólnotą przez 70 lat i 214 dni, co czyni ją najdłużej rządzącą ze wszystkich brytyjskich monarchów oraz najdłużej panującą kobietą w roli głowy państwa.

Czytaj więcej: Królowa Elżbieta II nie żyje. Co dalej z brytyjską monarchią?

W związku z ceremonią pogrzebową lotnisko London Heathrow zapowiedziało przerwy w ruchu lotniczym w swoim obrębie. Wszystko po to, aby zminimalizować hałas w związku z „oddaniem szacunku dla rodziny królewskiej i Królowej Elżbiety II, która była częstą pasażerką Heathrow przez ponad 70 lat”.

Przedstawiciele portu zapowiedzieli tak zwaną „ciszę powietrzną”, która potrwa zaledwie dwie minuty, ale spowoduje wstrzymanie odlotów i przylotów na piętnaście minut przed i po zapowiedzianej akcji. Połączenia zostaną także zmienione w trakcie trwania ciszy podczas przybycia korowodu i procesji pogrzebowej na zamku Windsor.

W rozporządzeniu wydanym przez władze London Heathrow, zapowiedziano, że oddanie szacunku nastąpi w godzinach:

11:40 –  12:10:  Brak ruchów samolotów w celu wsparcia dwuminutowej ciszy na zakończenie pogrzebu;
13:45 – 14:20: Brak przylotów w celu wsparcia procesji karawanu;
15:05 – 16:45: Brak odlotów w celu wsparcia uroczystej procesji (tak zwanej Long Walk) do Zamku Windsor;
16:45 – 21:00: Zmniejszona liczba odlotów w celu wsparcia ceremonii pogrzebowej w kaplicy St. George’s Chapel.

Tymczasem w poniedziałek z londyńskiego lotniska ma wylecieć ponad 1200 lotów. Oznacza to, że w związku z informacją o zmianie 15% połączeń, aż 180 przylotów i odlotów może ulec przesunięciu czasowemu.

Przedstawiciele LHR poinformowali również, że:

Pasażerowie dotknięci tymi zmianami będą kontaktować się bezpośrednio ze swoimi liniami lotniczymi w sprawie ich planów podróży i dostępnych dla nich opcji. Pasażerowie, którzy zostali powiadomieni, że ich lot został odwołany, i/lub nie mają potwierdzonego miejsca na lot, nie powinni pojawiać się na lotnisku.

Pasażerowie będą także mogli oglądać ceremonię pogrzebową Królowej Elżbiety II na ekranach lotniskowych. Sklepy zostaną zamknięte na czas uroczystości oprócz restauracji, kawiarni i pubów. Władze lotniska przeprosili wszystkie osoby, których dotknęły zmiany w rozkładzie lotów, jednakże wierzą, że „jest to właściwe działanie w czasie żałoby narodowej”. Co jednak istotne, lotniska London Gatwick oraz London City nie będą miały tego typu zakłóceń.

Nowa linia Elizabeth otwarta w Londynie. Pasażerów od razu ewakuowano

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button