LotniczyTransport

Ethiopian Airlines wprowadzają pierwsze Boeingi 767 do floty

Ethiopian Airlines wynajmuje trzy Boeingi 767 Freighters, aby powiększyć swoją szybko rosnącą flotę towarową. Linie realizują strategię, która ma sprawić, że dział cargo stanie się samodzielnym centrum zysku z przychodami na poziomie 2,9 mld dolarów do 2035 roku.

Ethiopian Airlines leasingują własne samoloty

Firma Titan Aircraft Investments, wspólne przedsięwzięcie spółki zależnej Atlas Air Worldwide zajmującej się leasingiem samolotów i Bain Capital Credit, ogłosiła, że podpisała z Ethiopian Airlines Group długoterminową umowę leasingu trzech samolotów towarowych 767-300 Extended Range. 767 to nowy typ samolotu dla linii Ethiopian Cargo, które obecnie obsługują dziewięć frachtowców Boeing 777 i cztery 737-800.

Średnie samoloty szerokokadłubowe były własnością Ethiopian. Rzecznik Atlas Air potwierdził, że transakcja została zorganizowana jako sprzedaż w leasingu zwrotnym. Ethiopian sprzedał samoloty firmie Titan i weźmie je w leasing zwrotny w ramach kreatywnej transakcji finansowej mającej na celu pozyskanie kapitału. Ethiopian przebudowuje samolot do przewozu ciężkich kontenerów na głównym pokładzie w swoim zakładzie naprawczym w Addis Abebie w ramach partnerstwa zawartego w zeszłym roku z firmą Israel Aircraft Industries, która opracowała zestaw modyfikacji.

Największy afrykański operator sieci cargo odbierze jeden zrekonfigurowany frachtowiec w tym miesiącu, drugi ma zostać dostarczony do końca roku, a trzeci ma zostać ukończony w 2023 roku. Harmonogram produkcji przesunął się o około dwa miesiące, ponieważ Israel Aircraft Industries i inni specjaliści od konwersji muszą sobie porazić z opóźnieniami w łańcuchu dostaw materiałów i komponentów.

Atlas Air Worldwide jest głównym dostawcą usług outsourcingu samolotów i operacji lotniczych. Najbardziej znana jest z towarowych linii lotniczych Atlas Air, które latają największą na świecie flotą Boeingów 747 i innych odrzutowców towarowych dla linii lotniczych, dostawców logistycznych, firm zajmujących się dostawami ekspresowymi, platform handlu elektronicznego i niektórych sprzedawców detalicznych. Jest także większościowym udziałowcem Polar Air Cargo. Atlas niedawno zgodził się na sprzedaż prywatnym inwestorom za prawie 3 miliardy dolarów. Flota samolotów towarowych firmy Titan Aircraft Investments liczy obecnie 10 maszyn, z czego pięć to Boeingi 767 przekształcone z pasażerskich na towarowe.

Czytaj też: Nowe dane dotyczące frachtu lotniczego napawają optymizmem

15-letnia strategia

W maju Ethiopian Airlines złożyły zamówienie w Boeingu na pięć fabrycznie zbudowanych frachtowców 777, których dostawa ma nastąpić między wrześniem 2023 a 2025 roku, a także oficjalnie ocenia zakup pięciu odrzutowców cargo nowej generacji 777-8, które mają wejść na rynek w 2027 roku. Rozbudowa floty frachtowców jest częścią 15-letniej strategii Ethiopian Airlines, dotyczącej rozwoju biznesu cargo i logistyki, w celu świadczenia multimodalnych usług logistycznych na całym świecie. Firma rozpoczęła budowę w Addis Abebie czegoś, co nazywa największym terminalem lotniczym e-commerce w Afryce i rozszerzyła swoje możliwości obsługi chłodniczej produktów farmaceutycznych.

Ethiopian przewiduje flotę 24 frachtowców obsługujących 70 miejsc, w porównaniu z 66 obecnie, które będą przewozić 1 milion ton ładunków do 2035 roku. W ubiegłym roku podatkowym przewieziono ponad 750 000 ton ładunku. Abel Alemu, dyrektor zarządzający Ethiopian Cargo and Logistics Services, powiedział, że cargo było kluczowe dla linii lotniczej podczas pandemii, generując prawie 50% przychodów w 2021 roku.

Kiedy COVID zasadniczo wstrzymał loty pasażerskie, zakład konserwacyjny Ethiopian przekonfigurował 25 odrzutowców bez foteli, aby przewozić ładunki w kabinie. Pomocnicze frachtowce są stopniowo przywracane do służby pasażerskiej, a operacje „preighter” uległy dalszemu ograniczeniu po tym, jak tymczasowe zwolnienie Unii Europejskiej dla ładunków w kabinie bez zatwierdzonych elementów bezpieczeństwa wygasło 31 lipca.

Czytaj też: Boeing chce się pozbyć ze swoich samolotów nazwy MAX

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button