Info z rynkuKolejowyTransport

Linia CPK zostanie przedłużona aż do Lwowa i Kijowa? Zaskakujące plany

Przedstawiciele spółki CPK poinformowali, że 100-km odcinek linii kolejowej Trawniki — Bełżec zostanie wydłużony do granicy z Ukrainą. Plany są jednak bardziej ambitne, ponieważ trasa ma wieść przez Lwów, aż do Kijowa. Inwestycja dotyczy szprychy CPK nr 5, czyli linii kolejowej, która dotyczy trasy w kierunku Zamościa. Na drodze czeka jednak wiele problemów, w tym inna szerokość torów u wschodniego sąsiada.

Szprycha CPK przedłużona do Lwowa i Kijowa? Ambitne plany polskiej spółki

W czasie spotkania przedstawicieli Centralnego Portu Komunikacyjnego w Zamościu zapowiedziano koncepcje rozbudowy szprychy CPK nr 5. Obecnie spółka jest w fazie przygotowań studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla 100-km odcinka tej trasy.

Co ciekawe, na spotkaniu poinformowano, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że trasa zostanie wybudowana do granicy z Ukrainą. Następnie – w przyszłości będzie można ją przygotować do Lwowa, a następnie do Kijowa. Pomysł ten zasugerowano już podczas konferencji na temat otwarcia nowego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice.

Rzecznik CPK Konrad Majszyk powiedział, że:

Nowość jest taka, że „szprycha” nr 5, nie skończy się w Bełżcu, jak było to pierwotnie planowane, ale zostanie wybudowana do granicy z Ukrainą. Dodatkowy odcinek z Bełżca do granicy będzie miał ok. 15 km. Stąd w przyszłości — jeśli zapadnie taka decyzja — będzie można ją przedłużyć do Lwowa, a docelowo do Kijowa.

[…] Szczegółowo analizujemy potencjał połączenia Kolei Dużych Prędkości w kierunku Lwowa. Wszystkie rozwiązania techniczne po polskiej stronie przygotowywane są w taki sposób, żeby mogły zostać zrealizowane, kiedy tylko zapadnie taka decyzja.

 

Źródło: CPK

Czytaj również: Linia CPK z Poznania do Sieradza. Trwają prace przygotowawcze

Przedstawiciele CPK poinformowali, że obecnie przygotowywane są cztery warianty rozbudowy szprychy nr 5, która dotyczy tras Trawniki — Krasnystaw (linia kolejowa nr 54) oraz Wólka Orłowska — Zamość — Bełżec (linia kolejowa nr 56). Ponadto w rejonie Zamościa aż trzy koncepcje zakładają budowę tunelu, który będzie miał długość 6 kilometrów. Koncepcje mówią także o budowie nowoczesnego dworca podziemnego w centrum miasta.

Ponadto, jak zaznaczył rzecznik CPK:

W tej chwili trwają prace projektowe dla czterech wariantów tego odcinka. Celem STEŚ jest opracowanie dla linii kolejowej CPK specjalistycznej dokumentacji na potrzeby projektowe wraz ze wskazaniem jej wariantu inwestorskiego, czyli rekomendowanego przebiegu.

Centralny Port Komunikacyjny rozwinie lokalny transport kolejowy

Według planów linia Trawniki — Bełżec zostanie wybudowana do końca 2032. Zadeklarowano również, że sam fragment trasy między Trawnikami a Zamościem zostanie oddany do użytku już do końca pierwszego kwartału 2030 roku. Natomiast Odcinek Zamość — Bełżec — granica polsko-ukraińska zostanie zbudowany w trzecim kwartale 2032 roku.

Źródło: CPK

Czytaj również: Poczta Polska utworzy na CPK hub przeładunkowy

Konrad Majszyk zaznaczył również, że przygotowana szprycha numer 5 przyspieszy czas przejazdu z Zamościa do Warszawy z ok. 4 godzin 30 minut do 2 godz. 15 min. Ponadto inwestycja umożliwi dojazd do nowych miejsc, które obecnie nie są dostępne z uwagi na brak możliwości dotarcia pociągów. Dotyczy to m.in. do Tomaszowa Lubelskiego, do którego dojazd zajmie 2 godz. 30 minut.

Ponadto, jak poinformował przedstawiciel spółki — modernizacja pozwoli na zwiększenie przepustowości przewozów regionalnych i towarowych.  Co warto wspomnieć, dzięki nowym połączeniom CPK dojazd między Warszawą a resztą największych miast w Polsce może zostać skrócony do ok. 2,5 godzin.

Połączenie Kolei Dużych Prędkości ze Lwowem oraz innych miastami na Ukrainie jest jednym z elementów odbudowy państwa po zakończonej wojnie z Rosją. Temat ten wpisuje się w plan odbudowy zaprezentowany przez Komisję Europejską i koncepcji wydłużenia korytarzy TEN-T u wschodniego sąsiada.

Jest to istotne ze względu na różnicę w szerokości torów, ponieważ europejskie mają rozstaw szyn 1435 mm, a ukraińskie 1520 mm. Według koncepcji zmiana szerokości dochodziłaby w Rawie Ruskiej lub we Lwowie, choć jak zaznaczył Majszyk — najkorzystniej byłoby wybudować europejski standard na całym odcinku Rawa Ruska — Lwów — Kijów.

Jakie konsekwencje ma różny rozstaw torów w Polsce i w Europie?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button