Info z rynkuLotniczyTransport

Strajku pilotów Lufthansy nie będzie. Doszło do porozumienia

Strajk pilotów Lufthansy się nie odbędzie. Niemieccy piloci ze związku zawodowego Vereinigung Cockpit w końcu porozumienie się ze spółką. Tym samym nie dojdzie do podobnego paraliżu przewoźnika, który wydarzył się 2 września. Do takiego strajku doszło również w lipcu — wówczas tysiące pasażerów musiało liczyć się z setkami anulowanych połączeń.

Strajk pilotów Lufthansy: Przewoźnik podpisał porozumienie ze związkiem zawodowym

Strajk pilotów w Lufthansie w zeszłym tygodniu spowodował anulacje setek lotów, co doprowadziło do zwiększenia chaosu w całej branży. Do podobnej sytuacji doszło w lipcu, gdzie ucierpiało dziesiątki tysięcy pasażerów na całym świecie. Piloci niemieckiego przewoźnika domagali się zwiększenia wynagrodzenia oraz zabezpieczenia kwestii pracowniczych. Lufthansa w końcu zgodziła się na roszczenia swojej kadry, dzięki czemu nie dojdzie do zapowiadanego protestu.

Zgodnie z porozumieniem piloci otrzymają podwyżkę płac o 980 euro. Wzrost wynagrodzenia odbędzie się w dwóch etapach: pierwszy odbędzie się z mocą wsteczną po 490 euro, czyli od pierwszego sierpnia 2022. Następna tura zwiększenia wynagrodzeń odbędzie się od 1 kwietnia przyszłego roku. Jak wskazał Matthias Baier, rzecznik VC:

Układy zbiorowe są nadal otwarte, ale punkty do negocjacji mogą być teraz omawiane w warunkach poufnych.

Marcel Groels, odpowiedzialny za politykę negocjacji zbiorowych związku, zaznaczył również, że:

Jesteśmy zadowoleni, że osiągnięto wynik przy stole negocjacyjnym i że można było uniknąć dalszych zakłóceń dla klientów, pracowników i firm. Dziś podjęto ważne pierwsze kroki w kierunku długoterminowej współpracy.

Strajk pilotów Lufthansy miał odbyć się w najbliższą środę i czwartek, co spodobałoby liczne zakłócenia na największych niemieckich lotniskach. Tymczasem dzięki porozumieniu udało się zapanować nad sytuacją, o czym poinformował przewoźnik w oficjalnym oświadczeniu:

Jesteśmy zadowoleni, że udało nam się osiągnąć rozwiązanie w konstruktywnych rozmowach ze związkiem zawodowym pilotów Vereinigung Cockpit.

Czytaj również: Inflacja w UE – jak na tle innych państw wypada Polska?

Obecny okres rozejmu pomiędzy Lufthansa Group a związkiem pilotów trwa do 30 czerwca przyszłego roku. W tym czasie związkowcy zapowiedzieli wstrzymać się od jakichkolwiek form protestu. Po tym terminie zarówno Vereinigung Cockpit, jak i niemiecka spółka zapowiadają rozszerzenie porozumienia o nowe kwestie.

Lufthansa zwiększy zatrudnienie o 20 tysięcy nowych pracowników

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button