KolejowyTransport

Koleje estońskie zamówiły kolejne elektryki od Škody

Koleje estońskie zamówiły trzywagonowe jednostki przewozowe, które wyprodukuje Škoda. Dwa lata temu estoński przewoźnik państwowy Elron podpisał umowę z czeską firmą i zamówił sześć jednostek transportowych. Teraz zapowiada kupno kolejnych dziesięciu.  Aktualnie trwa produkcja pierwszej partii, która ma zostać dostarczona do 2024 r.

Koleje estońskie zamówiły szesnaście jednostek

Niespełna dwa lata po podpisaniu umowy z estońskim przewoźnikiem państwowym Elron, Škoda Transportation otrzymała kolejne zamówienie na nowe pociągi elektryczne w krajach bałtyckich. Koleje estońskie zapowiedziały, że skorzystają z pełnej opcji i oprócz sześciu trzywagonowych jednostek zamówią kolejne dziesięć. Transakcja została już zatwierdzona przez rząd, a zakup ma być wsparty przez Unię Europejską. Wszystkie szesnaście trójwagonowych jednostek ma zostać dostarczonych do 2027 r. Trwa produkcja pierwszej partii, która ma zostać dostarczona do 2024 r.

Według prezesa Elronu, Lauri Betlema, zapotrzebowanie na nowe pociągi dla Estonii jest duże, dlatego zdecydowano się na zakup kolejnych.

Co więcej, jest to również duży krok w kierunku czystszego środowiska. Elron już teraz korzysta w 100% z odnawialnej energii elektrycznej. Naszym celem jest zmniejszenie do 2030 r. udziału kopalnego oleju napędowego w zużyciu energii do minimum, a jeśli to możliwe, całkowita rezygnacja z jego stosowania – dodał prezes Elronu, Lauri Betlem. 

Powiedział, że liczba pasażerów na kolei stale rośnie i spółka musi planować na 10-15 lat do przodu.

Czytaj też: Sektor kolejowy boi się o dostawy energii. Branża apeluje do KE

Oferta Škody najlepsza pod względem ceny i kosztów eksploatacji

Estoński przewoźnik nie podał wartości kontraktu, przy czym pierwsza umowa na sześć jednostek kosztowała 56,2 mln euro. O ile cena nie uległa znacznej zmianie, należy spodziewać się, że będzie to kolejne 93 mln euro. W przetargu na 2020 r. Škoda pokonała firmę Stadler, która już w przeszłości odniosła sukces w Estonii z jednostkami Flirt.

Škoda dostarczy do Estonii dwusystemowe jednostki, które będą miały maksymalnie 85 metrów długości. Będą one kursować na linii z Tallina do Tartu. Według Elron, elektryczne jednostki będą miały zdejmowaną część siedzeń, aby umożliwić wprowadzenie do pociągu większej ilości rowerów w okresie letnim. Nowością będzie również przestrzeń do jedzenia i picia.

W przetargu koleje estońskie brały pod uwagę nie tylko cenę, ale w sumie aż 11 kryteriów, takich jak koszty energii czy konserwacja lub przyspieszenie.

Oferta Škody okazała się najlepsza pod względem ceny i kosztów eksploatacji – poinformowały koleje estońskie.

Czytaj też: Liberalna premierka Wielkiej Brytanii ogłosiła, że zamrozi ceny energii

Europejska branża kolejowa walczy o odzyskanie zaufania klientów

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button