E-commerce

Globalna sprzedaż e-commerce spadnie po raz pierwszy w historii

Według danych „Statista Digital Market Outlook”, globalna sprzedaż e-commerce spadnie w tym roku z powodu problemów z łańcuchem dostaw i rosnącej inflacji, a branża ma wygenerować 3,74 biliona dolarów sprzedaży w tym roku, czyli o 95 miliardów dolarów mniej niż w 2021 roku.

Globalna sprzedaż e-commerce zanotuje spadek

Według raportu „Statista Digital Market Outlook”, globalna sprzedaż e-commerce spadnie, ponieważ rynek w tym roku stoi przed poważnymi wyzwaniami. Podczas pandemii wielu konsumentów zmieniło zachowania zakupowe i przerzuciło na nowe marki w poszukiwaniu wartości, dostępności i wygody.

Tradycyjna technologia e-commerce również osiągnęła swoje ograniczenia, a wiele marek widzi, że ich oferty online nie są wystarczająco elastyczne i atrakcyjne, aby spełnić oczekiwania klientów. Na dodatek rosną koszty reklamy cyfrowej. Jednak to kwestie związane z łańcuchem dostaw i inflacją pozostają największymi czynnikami osłabiającymi sprzedaż – wspomniano w raporcie.

Według „Statista Digital Market Outlook„, w ciągu zaledwie czterech lat, globalne przychody ze sprzedaży online wzrosły o 70%, skacząc do poziomu ponad 3,84 biliona dolarów w 2021 roku. Sprzedaż elektroniki i mody – dwa największe strumienie przychodów e-commerce – stanowiły prawie połowę tej wartości. Statystyki pokazują, że w latach 2017-2021 przychody światowego przemysłu mody z e-commerce wzrosły o 67% do 890 miliardów dolarów. Z kolei sprzedaż elektroniki, największy pojedynczy strumień przychodów, wzrosła w tym okresie o 46% do 920 miliardów dolarów.

Czytaj też: Sprzedaż e-commerce Amazon spadła w drugim kwartale

Z czasem wszystko wróci do normy

Najnowsza prognoza „Statista Digital Market Outlook” pokazuje, że globalne czynniki makroekonomiczne wywołały pierwszy w historii spadek przychodów branży e-commerce w ujęciu rok do roku. Głównymi powodami, dla których globalna sprzedaż e-commerce spadła, są problemy z łańcuchem dostaw i galopująca inflacja.

Poprzednia prognoza przewidywała w 2022 r. przychody o 481 mld dolarów wyższe, niż rok temu. Jednak od lipca globalna prognoza przychodów e-commerce spadła z 4,22 biliona dolarów do 3,74 biliona dolarów – wykazał raport.

Statista spodziewa się, że z czasem wzrost przychodów w końcu wróci na właściwe tory. Jednym z istotnych czynników wpływających na ożywienie będzie rosnąca baza użytkowników e-commerce. W zeszłym roku globalny rynek e-commerce miał ogromny, 50,4% wskaźnik penetracji, z prawie 3,8 miliardami klientów, którzy robili zakupy online. Statystyki pokazują, że liczba kupujących online wzrośnie o 315 milionów rok do roku do 4,1 miliarda w 2022 roku. Również wskaźnik penetracji rynku ma osiągnąć w tym roku 54,1%.

Czytaj też: E-commerce przyczyniają się do zmniejszania liczby miejsc pracy

Logistyka e-commerce uzależniła się od pandemicznych nawyków e-konsumentów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button