KolejowyTransport
Gorące newsy

Lewitujące pociągi na Podkarpaciu? Nevomo rozpoczyna testy

Firma Nevomo ogłosiła ukończenie 700-metrowego toru testowego dla pojazdów MagRail. MagRail to prototyp kolei magnetycznej, która w przeciwieństwie do już istniejących maszyn, ma umożliwić lewitację magnetyczną na konwencjonalnych i już istniejących torach. Pierwsze testy magnetycznych pociągów rozpoczną się na Podkarpaciu.

Pierwszy prototyp od Nevomo już na torze testowym

Nevomo stawia poważny krok w planach wprowadzenia technologii pociągów, które mają wykorzystywać lewitację magnetyczną do poruszania się. Firma ogłosiła ukończenie 700-metrowego toru testowego w Polsce. Pierwszy pojazd MagRail, z technologią umożliwiającą eksploatację kolei opartej na lewitacji magnetycznej, dotarł już na plac testowy w pobliżu miejscowości Nowa Sarzyna w województwie podkarpackim. Produkcja pojazdu została opóźniona z powodu braku części, ale prototyp zacznie jeździć w najbliższych dniach.

Bardzo się cieszymy, że pomimo zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw, udało nam się do końca lata zmontować wszystko, czego potrzebowaliśmy. Finalizujemy ostatnie etapy i nie możemy się doczekać, aby wkrótce rozpocząć testy – powiedział współzałożyciel firmy Łukasz Mielczarek.

Nevomo tor testowy
Nevomo

Firma już w ubiegłym roku podpisała umowę o współpracy z włoskim zarządcą infrastruktury kolejowej Rete Ferroviaria Italian. Celem umowy jest potwierdzenie technicznych i ekonomicznych możliwości wdrożenia technologii MagRail na istniejącej infrastrukturze kolejowej.

Nevomo MagRail
Nevomo

Czytaj też: Nevomo buduje najdłuższy tor do testów kolei magnetycznej w Europie

Czy to przyszłość kolei?

Technologia MagRail ma działać na zasadzie lewitacji magnetycznej. Pojazdy MagRail mają być napędzane przez silnik liniowy. W odróżnieniu od projektów typu maglev, to właśnie umieszczenie elementów umożliwiających przyspieszenie i lewitację magnetyczną ma umożliwić MagRail jazdę na już istniejących liniach konwencjonalnych. Z technicznego punktu widzenia ma to umożliwić wspólne funkcjonowanie konwencjonalnego transportu kolejowego i nowych, szybszych pojazdów lewitujących na tych samych torach.

Nevomo MagRail
Nevomo

Wykorzystując istniejącą infrastrukturę kolejową i przestrzegając przepisów kolejowych, firma dąży do umożliwienia podróżowania z prędkością do 550 km/h. Firma jest pierwszą na świecie, która oferuje stopniowe wprowadzanie rozwiązań inspirowanych koncepcją Hyperloop, stanowiąc innowację w transporcie kolejowym jako takim. Jednak w przeciwieństwie do Hyperloopa, nie będą potrzebne tak duże inwestycje w infrastrukturę.

Nevomo MagRail
Nevomo

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Chiny wyprodukowały lewitującą kolej magnetyczną zdolną poruszać się 600 km/h!

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button