DrogowyTransport

Wielkopolska gmina wprowadza darmową komunikację od 1 września

Gmina Buk od początku września wprowadza darmową komunikację na wyznaczonych trasach, co ma pozwolić w integracji większości miejscowości. Linie obsługiwane będą niskopodłogowymi minibusami. 

Gmina Buk wprowadza darmową komunikację

Gmina Buk od 1 września uruchamia darmową komunikację gminną. Wprowadzono dwie nowe linie autobusowe, pierwsza będzie prowadzić z Dobrej przez Dobieżyn ulicą Podgórną do Żegowa, druga z Buku przez Otusz do Kalw, obok strefy przemysłowej. Władze gminy wskazują, że tworzenie nowych linii autobusowych ułatwiło pozyskanie finansowania w łącznej kwocie ponad 145.000 zł z Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych, co stanowi około 40% całych kosztów.

Zobacz także: Brak kierowców uderza w transport miejski. Kryzys w Krakowie

Burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam podczas sesji Rady MiG Buk, która odbyła się w dn. 30.08.br., przekazał:

W nawiązaniu do wypracowanej wcześniej koncepcji dwóch linii autobusowych, uruchamiamy bezpłatną komunikacje gminną, której celem jest skomunikowanie sołectw, w tym między innymi z węzłem przesiadkowym, ale nie tylko. Chcemy, aby mieszkańcy mieli łatwiejszy dojazd do pracy czy do lekarza, a uczniowie do szkół. Przypomnę, że dwa lata temu drogą elektroniczną były prowadzone konsultacje społeczne, w ramach których można było składać propozycje i uwagi.

Dostęp do komunikacji miejskiej ma integrować mniejsze miejscowości

Jak wskazano na stronie gminy, dzięki temu dostęp do komunikacji zbiorowej zyskają mieszkańcy Dobrej, Dobieżyna, Daków Suchych, Sznyfina, Szewc, Wysoczki, Zgody i Żegowa. Linie autobusowe obsługiwane będą niskopodłogowymi minibusami, które jednorazowo mogą przewieźć do 20 pasażerów. Pojazdy są dostosowane do wózków inwalidzkich czy wózków dziecięcych. Dziennie, od poniedziałku do piątku dwa autobusy będą realizować po 16 kursów, na każdej linii od godz. 5:10 do 17:15, przejeżdżając łącznie 576 kilometrów. Miejsca zatrzymania autobusów zaplanowane zostały przy już istniejących przystankach autobusowych lub w zatokach postojowych. Oznakowane zostały standardowym znakiem D15 – „przystanek autobusowy”.

Program pilotażowy, który zostanie uruchomiony od początku września, ma dostarczyć informacji na temat przyjętej strategii. Po okresie próbnym analizie zostaną poddane zmienne takie jak: przebieg linii, lokalizacja przystanków oraz przyjęty rozkład jazdy.

Zobacz także: W USA zatwierdzono ustawę o redukcji inflacji. Jak wpłynie ona na łańcuchy dostaw?

Co więcej, komunikację autobusową zsynchronizowano z rozkładem jazdy pociągów. Władze gminy pozostają otwarte na sugestie mieszkańców dotyczące przebiegu trasy. Wprowadzenie darmowej komunikacji w obecnych warunkach gospodarczych jest dla wielu gospodarstw znacznym odciążeniem.

W połowie września ruszy akcja „Rower za złotówkę z PKP Intercity”

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button